Kim jest urolog, czyli kilka słów o stereotypach

Co godzinę jeden mężczyzna dowiaduje się, że choruje na raka gruczołu krokowego. Warto w tym kontekście zadać pytanie - kim dzisiaj jest urolog?

Okazuje się, że ok. 80% praktyki lekarza tej specjalności sprowadza się do diagnozowania, leczenia (zarówno farmakologicznego, jak i chirurgicznego) oraz prowadzenia pacjentów z chorobą nowotworową. Urolog jest więc lekarzem pierwszego kontaktu dla osób między innymi z rakiem gruczołu krokowego czy nerki. Mówi się o tym na całym świecie, natomiast w Polsce takie postrzeganie urologów nadal, niestety, jest rzadkością.

Tymczasem udział nowotworów urologicznych w ogólnej liczbie tych chorób w naszym kraju sięga aż 25%. Nie możemy więc akceptować wciąż panującego w naszym kraju stereotypowego wizerunku urologa jako lekarza zajmującego się przede wszystkim mężczyznami w starszym wieku cierpiącymi na nietrzymanie moczu. W istocie urolodzy są przede wszystkim chirurgami układu moczowego u obu płci.

Dlatego jednym z fundamentalnych celów działań Polskiego Towarzystwa Urologicznego jest przywrócenie prawdziwego wizerunku urologa i wiedzy, że jest to lekarz przeznaczony przede wszystkim do leczenia chorób uro-onkologicznych. Urolog nie zajmuje się wynikami, nie włącza urządzeń, nie podaje kroplówek. Urolog leczy ludzi.

Problemem w Polsce jest utrudniony dostęp pacjentów do niektórych świadczeń z zakresu urologii. Chodzi o dysponowanie przez urologów narzędziami, które w wielu innych krajach są już standardem znacznie poprawiającym jakość życia pacjentów i podnoszącym skuteczność terapii.

Dotyczy to między innymi procedur operacji endoskopowych w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego, skutecznie zastępujących klasyczne, otwarte operacje. Techniki endoskopowe już od 20 lat stanowią, np. w Zachodniej Europie, dominującą metodę leczenia wielu chorób. Powszechne stosowanie minimalnie inwazyjnych oraz robotycznych technik leczenia pozwoli polskim pacjentom uzyskać taką samą szansę na powrót do zdrowia, jaką mają mieszkańcy innych krajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH