Kilka wniosków z kwartalnych porównań Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Całkowita wartość rynku aptecznego w I półroczu 2009 r. wyniosła 12 849 mln zł i w porównaniu z analogicznym okresem ub.r wzrosła o 8,5%. Natomiast II kwartał 2009 r. miał nieco mniejszą dynamikę wzrostu (6,4%).
W II kwartale 2009 r. największą dynamiką wykazał się segment sprzedaży odręcznej, który w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r. wzrósł o 11,4%. Segment recept pełnopłatnych wzrósł o 6,1%, czyli nieznacznie mniej niż cały rynek. Natomiast segment recept refundowanych zwiększył swoją wartość o 3,2%. Segment leków na receptę rósł szybciej w I kwartale, co można zaobserwować po wynikach za I półrocze 2009 r. Segment recept pełnopłatnych w I półroczu br. wzrósł o 8,9%, a recept refundowanych o 5,8%.
Średnia cena leków w II kwartale 2009 r. wyniosła 15,29 zł i była o 6,2% wyższa niż w analogicznym okresie 2008 r. Największy wzrost (9,8%) w porównaniu z II kwartałem ub.r. odnotował segment leków na recepty pełnopłatne. Również wysoki wzrost średniej ceny był udziałem segmentu sprzedaży odręcznej, która wzrosła o 8,3%. Najsłabiej rosły ceny w segmencie recept refundowanych (5,8%).
W II kwartale ceny leków były wyższe niż w I kwartale. Wyższe były również marże apteczne (w ub.r. było odwrotnie - marże w II kwartale spadły). Prawdopodobnie jest to reakcja na spodziewany kryzys, który jeszcze nie dotknął tak dotkliwie branży farmaceutycznej, jak inne sektory gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH