Kilka wniosków z kwartalnych porównań Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Całkowita wartość rynku aptecznego w I półroczu 2009 r. wyniosła 12 849 mln zł i w porównaniu z analogicznym okresem ub.r wzrosła o 8,5%. Natomiast II kwartał 2009 r. miał nieco mniejszą dynamikę wzrostu (6,4%).
W II kwartale 2009 r. największą dynamiką wykazał się segment sprzedaży odręcznej, który w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r. wzrósł o 11,4%. Segment recept pełnopłatnych wzrósł o 6,1%, czyli nieznacznie mniej niż cały rynek. Natomiast segment recept refundowanych zwiększył swoją wartość o 3,2%. Segment leków na receptę rósł szybciej w I kwartale, co można zaobserwować po wynikach za I półrocze 2009 r. Segment recept pełnopłatnych w I półroczu br. wzrósł o 8,9%, a recept refundowanych o 5,8%.
Średnia cena leków w II kwartale 2009 r. wyniosła 15,29 zł i była o 6,2% wyższa niż w analogicznym okresie 2008 r. Największy wzrost (9,8%) w porównaniu z II kwartałem ub.r. odnotował segment leków na recepty pełnopłatne. Również wysoki wzrost średniej ceny był udziałem segmentu sprzedaży odręcznej, która wzrosła o 8,3%. Najsłabiej rosły ceny w segmencie recept refundowanych (5,8%).
W II kwartale ceny leków były wyższe niż w I kwartale. Wyższe były również marże apteczne (w ub.r. było odwrotnie - marże w II kwartale spadły). Prawdopodobnie jest to reakcja na spodziewany kryzys, który jeszcze nie dotknął tak dotkliwie branży farmaceutycznej, jak inne sektory gospodarki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH