Preparaty toksyny botulinowej typu A (BTX-A) nie są jednakowe

Odkryta w 1896 roku przez Emile Van Ermenge toksyna botulinowa jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Jest wytwarzana przez beztlenowe Gram-dodatnie bakterie Clostridium botulinum. Znamy 7 typów antygenowych toksyn oznaczonych od A do G. W 1989 r. Komisja ds. Żywności i Leków (FDA) w USA dopuściła stosowanie toksyny typu A (BTX-A) jako leku do leczenia zeza i kurczu powiek. Później rozszerzono wskazania BTX-A do terapii dystonii ogniskowych (kurczowy kręcz szyi), połowiczego kurczu mięśni twarzy, dynamicznej stopy końskiej w przebiegu dziecięcego porażenia mózgowego, niedowładu połowiczego, a w 2002 roku do korekty zmarszczek.

Na rynku pojawiły się liczne preparaty BTX-A. Wszystkie są lekami biologicznymi, ale różnią się w zakresie: struktury i wielkości cząsteczki, migracji poza miejsce podania, bezpieczeństwa stosowania, efektywności i nie są one równoważne pod względem liczby stosowanych jednostek.

Cechą wspólną ich budowy jest białko toksyny BTX-A, które ma budowę dwułańcuchową: łańcuch lekki i ciężki, każdy spełniający inną rolę w organizmie.

Jednak substancje towarzyszące toksynie różnią się znacznie i to one częściowo warunkują odmienność działania. Aby nie operować nazwami producenta, porównywane preparaty toksyny BTX-A sklasyfikowano wg masy cząsteczkowej.

Spośród dostępnych preparatów można wyróżnić trzy rodzaje:

  • o masie cząsteczkowej 900 kD (odpowiadającej wielkości toksyny występującej naturalnie)
  • 500 kD (o zubożałym kompleksie białek towarzyszących)
  • 150 kD (tylko białko BTX-A bez towarzyszących białek).

Cechy różniące preparaty toksyny BTX-A przedstawiono w tabeli obok.
Jednostki aktywności biologicznej (nie jednostki międzynarodowe) poszczególnych BTX-A są indywidualne dla każdego preparatu i nie można ich porównywać, dlatego też rozróżnienie leków powinno być na podstawie wielkości cząsteczki, a nie liczby jednostek we fiolce. Jednakowa zawartość jednostek w jednym opakowaniu BTX-A 900 i BTX-A 150 nie oznacza, iż preparaty te można stosować zamiennie i mieszać.

Ponieważ są to produkty biologiczne o odmiennych profilach aktywności, rozpoczętą terapię należy kontynuować tym samym preparatem i nie stosuje się przeliczników, równoważników dawek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH