Kilka słów o przedsiębiorstwie

Jarosław Kozera , dyrektor Szpital Uniwersytecki nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy

Prowadzona w naszym szpitalu analiza wydajności pracy lekarzy oraz działania mające na celu wskazanie nieprawidłowości w tym obszarze nie cieszą się popularnością. Kierunki zmian systemowych w ochronie zdrowia już dawno określiły status szpitali - jesteśmy traktowani jak przedsiębiorstwo i mamy działać jak przedsiębiorstwo - efektywnie.

Od dwóch lat analizujemy więc wskaźniki efektywności działań personelu. Dotyczy to również osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne*. W szpitalu pracuje około 170 lekarzy zatrudnionych w oparciu o takie umowy.

Oznacza to, że szpital ma podpisanych 170 umów z pojedynczymi przedsiębiorcami.

Oznacza to również, że świadomie rezygnują z przywilejów, jakie daje im praca na etacie. Niestety, z naszej obserwacji jasno wynika, że część z nich nadal chciałoby funkcjonować w systemie organizacji pracy na kontrakcie, zachowując przy tym przywileje pracy etatowej, związane m.in. z łączeniem pracy w szpitalu, pełnieniem funkcji w izbach i organizacjach lekarskich, stowarzyszeniach czy na uczelni oraz inną procedurą rozwiązania stosunku pracy. Jako odrębni przedsiębiorcy świadczący usługi w oparciu o kontrakt nie podejmują działań związanych z polepszeniem sytuacji finansowej szpitala, nie są skorzy do realizacji długofalowych strategii rozwoju placówki, nie wykazują troski o przetrwanie szpitala w kryzysie. Niektórzy lekarze nie traktują szpitala jako jednego ze swoich najlepszych klientów (w rozumieniu przedsiębiorcy), lecz jako miejsce, w którym pracują od lat i korzystają z jego nieograniczonych zasobów materialnych i niematerialnych.

Przypadki zwolnień lekarzy pracujących w naszym szpitalu na kontrakcie* miały miejsce wcześniej i w przyszłości też będą następowały, a obecny szum medialny wynika z faktu zwolnienia funkcjonariuszy organizacji lekarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH