Kilka problemów do rozwiązania

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), obturacyjny bezdech senny, samoistne włóknienie płuc (IPF) oraz gruźlica i mukowiscydoza, to choroby płuc, w których przed pulmonologami stanęło szereg wyzwań. Na szczęście eksperci wiedzą, w jakim kierunku powinny iść działania, aby z nimi się uporać.

Prof. Władysław Pierzchała, zastępca dyrektora ds. medycznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, wyjaśnia, że w przypadku np. POChP, choroby, która ściśle powiązana jest ze starzejącymi się płucami, niezwykle istotnym wyzwaniem stającym przed lekarzami jest świadomość starzenia się społeczeństwa.

Przybywa pacjentów

Fakt ten wpłynie na zwiększenie się liczby pacjentów z tym schorzeniem. Dlatego konieczne jest wdrożenie nowych terapii modyfikujących przebieg tej choroby. - To olbrzymie wyzwanie, które czeka nas w związku z POChP - zaznaczył prof. Pierzchała podczas sesji "Choroby płuc - kilka problemów do rozwiązania" w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 18-20 lutego 2016 r.).

Zwrócił też uwagę na obturacyjny bezdech we śnie, schorzenie, które przez długi czas było poza świadomością wielu lekarzy, zwłaszcza POZ. - Dziś już na szczęście wszyscy są świadomi tego, że choroba ta to bardzo ważny, modyfikowalny czynnik ryzyka chorób układu krążenia - podkreślił prof. Pierzchała.

Dodał, że lekarze muszą z całą mocą pochylić się nad chorobą IPF, ponieważ pacjenci, którzy na nią cierpią, są w Polsce pozbawieni leczenia. - Musimy się wspólnie zastanowić, jak poprawić efektywność postępowania w tej śmiertelnej chorobie, dla której dziś na świecie pojawiają się nowe możliwości terapeutyczne - tłumaczył prof. Pierzchała.

Zwracał uwagę, że pulmonolodzy nie mogą zapominać o takich schorzeniach jak gruźlica, która na nowo "ożywa" za sprawą migracji ludności z terenów zakażonych antybiotykoopornymi szczepami prątka, a także mukowiscydoza, która dzięki osiągnięciom pediatrii wydłużyła życie ciężko chorych dzieci, wprowadzając ich w wiek dorosły. - Pulmonolodzy leczący dorosłych muszą zacząć zauważać pacjentów z mukowiscydozą - podkreślał prof. Pierzchała.

POChP - jak zatrzymać postęp choroby

Prof. Ryszarda Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zaznacza, że POChP to choroba przewlekła, która rozwija się latami. Jest trudna do wykrycia w początkowym okresie choroby, ponieważ jej skutki pacjent zaczyna odczuwać dopiero wtedy, gdy straci 40% powierzchni płuc. Tymczasem jest to choroba ogólnoustrojowa, która wpływa też na funkcjonowanie szeregu innych organów, nie tylko płuc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH