Dzięki palmtopowi działającemu w bezprzewodowej intrasieci lekarz ma praktycznie w każdej sytuacji dostęp do bazy pacjentów, nawet przy ich łóżkach

Skrót PC: Personal Computer. Komputer osobisty. Rozwój informatyki zmienia znaczenie utrwalonych definicji. Dziś, w istocie rzeczy, PC to PDA: Personal Digital Assistant. Osobisty cyfrowy asystent. Komputer, który mieści się w dłoni, nie jest gadżetem dla szukającej technicznych nowinek młodzieży. PDA, zwany popularnie palmtopem (ang. palm - dłoń, top - na wierzchu) w dostępie do intra- i internetowej łączności może być doskonałym narzędziem w codziennej pracy. Również w szpitalu, przychodni, aptece, pogotowiu ratunkowym...
W sytuacji, gdy niektóre szpitale w Polsce nie są jeszcze w pełni zinformatyzowane, rozważania o zastosowaniu PDA w medycynie mogą wydawać się nie na miejscu. Błąd. Od informatyzacji nie ma ucieczki. A indywidualna komputeryzacja pracy może i jest piosenką przyszłości, ale powstającą już teraz!

Rusza pilotaż

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach, jak w każdym pogotowiu, najważniejsza jest szybkość. Liczy się czas - od otrzymania zgłoszenia do wizyty u poszkodowanego lub chorego.
Podstawą do wyjazdu jest "karta zlecenia wyjazdu pogotowia ratunkowego".
Dwustronny druk formatu A4 ze stu kilkudziesięcioma miejscami do wypełnienia; w tym w dwóch trzecich przez lekarza.
Aby "odbiuralizować" tę pracę, w katowickim WPR chcą docelowo wyposażyć lekarzy 61 karetek w palmtopy. Planują, że we wrześniu br. ruszą z pilotażowym, miesięcznym testem systemu w stacjach w Katowicach i Mikołowie (w sumie 6 karetek). A potem, jeśli nowe narzędzie pracy sprawdzi się, to wiosną przyszłego roku wszyscy lekarze WPR mają mieć "osobistych cyfrowych asystentów" (kupionych za pieniądze ze środków unijnych).
W czym lekarzom pogotowia mają pomóc przenośne komputerki? W największym skrócie:

  • Lekarz dostaje na palmtop zlecenie wyjazdu wraz z mapą dojazdu do pacjenta.

  • W oprogramowaniu jest również wypełnianie karty wyjazdu. Lekarz wybiera odpowiednie opcje.

  • Obecnie, w części "Wywiad, badanie, postępowanie medyczne", trzeba wprowadzić opis dolegliwości pacjenta.
    W wersji elektronicznej karty, lekarz nie wpisuje, ale nagrywa...

  • Nie wpisuje też zastosowanego leku, ale zaznacza z dostępnej bazy. Umożliwia to później analizę statystyczną gospodarki lekami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH