14 września br. uchwalona została przez Sejm i przekazana do Senatu ustawa o zmianie ustawy - prawo zamówień publicznych - przewidująca m.in. wprowadzenie dialogu technicznego. Publikujemy trzy opinie dotyczące przyjętych rozwiązań.

Anna Janczewska- -Radwan , prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed:

Cywilizowana forma pozyskiwania wiedzy

Dialog techniczny to bardzo cywilizowana forma pozyskiwania wiedzy przez zamawiających, stosowana już w Europie od 1998 roku. Daje zamawiającemu możliwość skorzystania z informacji o najnowszych na rynku produktach medycznych i usługach bezpośrednio od ich oferentów.

Dzięki pozyskaniu tej wiedzy zamawiający ma możliwość w optymalny dla siebie sposób skonfigurować specyfikację zamówienia, niekoniecznie kierując się jedynym kryterium, jakim jest cena. Dokonywanie w ochronie zdrowia zakupów opartych wyłącznie o kryterium ceny jest w wielu przypadkach nieekonomiczne i szkodliwe dla pacjentów.

Istotne jest zastrzeżenie w nowelizacji ustawy, że przeprowadzenie procedury dialogu technicznego nie będzie naruszać zasad uczciwej konkurencji oraz ma zapewnić równe traktowanie wszystkich uczestników postępowania.

Udział w dialogu technicznym nie będzie więc przesłanką do wyłączenia danego podmiotu z postępowania.

Mariusz Żurawski , aplikant radcowski, Broker Biura Ubezpieczeń Medycznych EIB SA

Potrzeby ubezpieczeniowe Podmiotów

Nowelizacja wprowadza szereg poważnych modyfikacji w dotychczasowych procedurach postępowań przetargowych. Do grupy najważniejszych zmian zaliczyć należy umożliwienie prowadzenia dialogu technicznego, czyli uzyskania od przyszłego wykonawcy informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia lub określenia warunków umowy.

Do planowanych zmian dostosowany ma zostać art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy prawo zamówień publicznych (pzp), który będzie przewidywał, że wykonawcy biorący udział w dialogu technicznym nie będą podlegać wykluczeniu, pomimo że de facto będą mieli wpływ na czynności związane z przygotowaniem przetargu przez zamawiającego.

Obowiązek umieszczania ogłoszenia o chęci prowadzenia dialogu technicznego na stronach internetowych zamawiającego w połączeniu z zasadą jawności wyrażoną w art. 8 ustawy pzp ma być gwarancją przestrzegania zasady równego traktowania wykonawców. Wprowadzone rozwiązanie może przyczynić się do usunięcia części trudności związanych z zamówieniami, których przedmiotem są usługi ubezpieczenia dla sektora medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH