Prywatne firmy medyczne w Polsce obrały kurs wyraźny na pozyskiwanie kapitału - przede wszystkim na nowe inwestycje. Przedsięwzięcia te już w niedalekiej przyszłości mają zapewnić spółkom nie tylko odpowiednie przychody, ale i zagwarantować miejsce na mapie zdrowotnych potrzeb - wyznaczanych demografią i epidemiologią.

Wydaje się, że decyzje podejmowane przez branżowych inwestorów na medycznym rynku mają u podstaw założenie, iż - wcześniej czy później - w naszym kraju musi zostać stworzony, szerszy niż obecnie, system ubezpieczeń zdrowotnych, w tym oczywiście dodatkowych.

Emisja na rozwój

- Największy potencjał na rynku dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych tkwi w segmencie szpitalnym.

Obecnie pozostaje on domeną sektora publicznego i tylko niewielki odsetek jego wpływów, bo 3% - co daje kwotę 358 mln zł - pochodzi z prywatnych kieszeni. A to bardzo ubezpieczeniowy kierunek, bo mało kto jest obecnie w stanie zapłacić za hospitalizację lub operację z własnej kieszeni - mówił nam w ubiegłym roku Szymon Goc, ekspert firmy doradczej Deloitte Polska.

Właśnie rozbudową jednego ze swoich szpitali zarząd EMC Instytut Medyczny SA tłumaczy swoją decyzję z grudnia 2011 r. o publicznej ofercie 1,19 mln akcji spółki.

- Środki pozyskane z tej emisji akcji planujemy wykorzystać głównie na rozbudowę Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Obok istniejącej 40-łóżkowej placówki chcemy zbudować nowy budynek z 60 łóżkami, zapleczem rehabilitacyjnym oraz szkoleniowym - informuje nas Piotr Gerber, prezes zarządu EMC Instytut Medyczny SA.

Katowicka placówka oprócz działalności leczniczej będzie się także zajmować wdrażaniem nowych technologii w geriatrii i opiece nad seniorami.

- Planujmy w oparciu o Szpital im. Jana Pawła II utworzyć Centrum Badawczo- Rozwojowe. Uważamy, że zapotrzebowanie na leczenie szpitalne osób starszych będzie się w Polsce dynamicznie zwiększać w związku m.in. z gwałtownym starzeniem się naszego społeczeństwa - dodaje prezes Gerber.

I przypomina, że według standardów unijnych na 10 tys. mieszkańców powinny przypadać dwa łóżka geriatryczne. W przypadku naszego kraju oznacza to 7,6 tys. łóżek, a jest ich obecnie około 600. - Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać finansowanie na ten projekt - stwierdza Piotr Gerber.

Głośny debiut

Jednym z ważniejszych ubiegłorocznych wydarzeń w prywatnym sektorze ochrony zdrowia był giełdowy debiut Centrum Medycznego Enel- Med. - Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, nasza spółka pozostaje firmą rodzinną - zaznacza Adam Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Enel-Med.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH