Kiedy podróże wychodzą na zdrowie

Polscy lekarze cieszą się na świecie bardzo dobrą opinią. Nasze pielęgniarki chętnie zatrudniają placówki w Niemczech, Wielkiej Brytanii i innych krajach zachodnich. Z kolei polskie lecznice coraz częściej przyjmują zagranicznych pacjentów. Z drugiej strony rośnie liczba rodaków wyjeżdżających leczyć się poza granicami kraju. Turystyka medyczna kwitnie.

Dlaczego coraz częściej wybieramy leczenie za granicą, skoro mamy specjalistów i placówki na światowym poziomie? Powód jest oczywisty: nie chcemy czekać w kolejkach.

Statystyka nie pozostawia złudzeń

Praktycznie w całym kraju na realizację wielu świadczeń pacjenci oczekują tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Zgodnie z Barometrem Fundacji WHC, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne od wielu lat utrzymuje się w Polsce na stałym poziomie; obecnie wynosi 2,9 miesiąca.

Świadczenia, na które Polacy oczekują najdłużej, to endoprotezoplastyka stawu kolanowego (ok. 3,5 roku) oraz operacja usunięcia zaćmy (ok. 2 lat).

Polacy, żeby nie czekać na zabieg, coraz częściej leczą się za granicą, korzystając z możliwości, jakie daje im unijna dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej. Zgodnie z jej założeniami pacjent ma prawo skorzystać ze świadczeń za granicą (na terenie UE), a następnie ubiegać się o zwrot kosztów od NFZ. Kraje, w których Polacy najczęściej leczą zaćmę, to Czechy i Niemcy.

Jak informuje nas Sylwia Wądrzyk, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia, z danych przekazanych przez oddziały wojewódzkie NFZ (stan na dzień 13 stycznia 2017 r.) w latach 2015-2016 wynika, że złożonych zostało w tym okresie 15 506 wniosków o zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej na łączną kwotę 48 975 982,19 zł.

W 2015 r. z łożono 4 874 wnioski na łączną kwotę 17 742 247,93 zł; w 2016 r. - 10 632 wnioski na kwotę 31 233 734,26 zł.

- Złożone w oddziałach wojewódzkich NFZ wnioski dotyczyły przede wszystkim świadczeń usunięcia zaćmy - 14 164 wnioski, co stanowi 91,35% ogółu wniosków - dodaje.

Sylwia Wądrzyk zwraca też uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ wydali łącznie 12 487 decyzji w tej kwestii: 12 361 decyzji (98,99%) było pozytywnych, przyznających zwrot kosztów.

- Wartość odnotowanych kosztów za 2015 r. - przyznających pacjentom zwrot środków z tytułu kosztów świadczeń udzielonych w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej - wyniosła 8 442 015,23 zł. Z kolei od dnia 1 stycznia do dnia 31 października 2016 r. NFZ poniósł koszty z tego tytułu w wysokości 13 744 200,64 zł - podsumowuje rzecznik NFZ.

U nas też ruch coraz większy

Z drugiej strony okazuje się, że z roku na rok do Polski przyjeżdża leczyć się coraz więcej pacjentów z państw skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH