Zakres czynności podejmowanych przez ratownika medycznego

W związku ze zbieżnością uprawnień ratownika medycznego i pielęgniarki w systemie ratownictwa, wynikających z przepisów ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, proponuje się, aby uzupełnić wykaz leków podawanych przez ratownika medycznego, a w niektórych przypadkach zrezygnować z zapisu dotyczącego podania leku po konsultacji z lekarzem. Wprowadzenie zmian ma przede wszystkim na celu poprawienie jakości pracy ratowników medycznych w systemie ratownictwa medycznego.
W skład ratunkowych zespołów podstawowych wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. Wykaz leków podawanych pacjentowi doraźnie w nagłych wypadkach przez pielęgniarkę bez lekarza, stanowiący załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 7 listopada 2007 r.
w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, wprowadził pewne rozbieżności w zakresie medycznych czynności ratunkowych, jakie mogą być wykonywane przez członków podstawowego zespołu ratownictwa medycznego.

Czynności wykonywane samodzielnie

Zgodnie ze wspomnianą ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wykonywanie zawodu ratownika medycznego polega m.in. na dokonywaniu oceny stanu zdrowia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i podejmowaniu medycznych czynności ratunkowych.
Czynności te mogą być podejmowane przez ratownika samodzielnie lub pod nadzorem lekarza systemu.
Do medycznych czynności ratunkowych ratownika medycznego należy m.in. podanie leków wymienionych w zał. nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 r.
w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego (Dz.U. z 2007 r., nr 4, poz. 33). Do czynności, które mogą być wykonywane przez ratownika samodzielnie, należą m.in.:

  • ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania i decyzji o podjęciu lub odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych

  • układanie pacjenta w pozycji właściwej dla jego stanu lub odniesionych obrażeń

  • bezprzyrządowe przywracanie drożności dróg oddechowych i przyrządowe przywracanie oraz zabezpieczanie drożności dróg oddechowych

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH