Kiedy pakiet senioralny wejdzie w życie?

Minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ podczas seminarium w Najwyższej Izbie Kontroli w listopadzie ub. roku zapowiedział, że resort przygotowuje pełen pakiet rozwiązań, gwarantujących wsparcie dla seniorów. Minęło osiem miesięcy od tej deklaracji. Sprawdzamy, jak wygląda stan przygotowań do wdrożenia „pakietu senioralnego”.

Jak zapowiadał minister Konstanty Radziwiłł, opieki nad osobami starszymi nie można sprowadzać do medycyny. Dlatego też, w jego ocenie pakiet rozwiązań senioralnych musi zaczynać się od wsparcia w zakresie zdrowia jeszcze w okresie przedopiekuńczym, a także dotyczyć aktywności społecznej i zawodowej.

- Wśród niezbędnych rozwiązań należy przyjąć zmiany dotyczące budownictwa, transportu, edukacji, myśląc już o osobach starszych, które poważnie chorują i które wymagają pomocy i opieki - podkreślał Radziwiłł.

Dodał, że jeżeli chodzi o opiekę medyczną na poziomie podstawowym, to powinna być ona zlokalizowana w miejscu zamieszkania osób starszych. Opieka ta musi opierać się na lekarzu rodzinnym, który będzie koordynatorem zespołu złożonego z osób przejmujących za niego czynności, jakie może wykonywać osoba nie będąca lekarzem. - Tam, gdzie będzie to konieczne, zapewnimy dostęp do dobrej jakości instytucjonalnych domów, w których osoby starsze znajdą pomoc bardziej bezpośrednią - zaznaczył.

Reformie ulegnie też, jak zapowiadał minister zdrowia, sposób zamawiania świadczeń opieki zdrowotnej, zarówno w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak i w szpitalnictwie. - Odejdziemy od zasady kupowania pojedynczych procedur na rzecz wynagradzania świadczeniodawców za skoordynowaną opiekę nad pacjentem - wyjaśnił minister.

Ostatnią sprawą, na którą minister Radziwiłł zwrócił uwagę, były leki dla seniorów. Jego zdaniem powinny być one darmowe dla osób od 75. roku życia bez kryterium dochodowego.

Leki 75+ w realizacji

To rozwiązanie jest obecnie wdrażane. Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska przypomina, że w zakresie dostępu do leków dla osób powyżej 75. roku życia w dniu 12 czerwca 2016 r. weszła w życia ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 652).

- W ustawie tej przewiduje się m.in. wprowadzenie dla pacjentów po ukończeniu 75. roku życia dostępu do wybranych bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wskazywane w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia - tłumaczy Kruszewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH