Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej ustawa) regulująca procedurę konkursową przed NFZ obowiązuje już ponad 7 lat. Mimo to przebieg konkursu, a w szczególności przysługujące świadczeniodawcom w jego toku prawa, budzą nadal duże emocje i wymagają omówienia.

Znajomość przepisów z pewnością pozwoli świadczeniodawcom na sprawniejsze odnalezienie się w tej skomplikowanej procedurze i podjęcie właściwych kroków prawnych w przypadku uzyskania niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia.

Świadczeniodawca, który nie uzyskał kontraktu, ma prawne narzędzia pozwalające na podważenie decyzji NFZ. Są nimi następujące środki odwoławcze: - protest - wnoszony w toku konkursu, - odwołanie od rozstrzygnięcia, - odwołanie od decyzji dyrektora oddziału NFZ.

Przesłankami koniecznymi

wniesienia każdego z wymienionych środków jest istnienie uszczerbku w interesie prawnym świadczeniodawcy oraz powodującego ten uszczerbek naruszenia przez NFZ zasad prowadzenia konkursu.

Z uszczerbkiem w interesie prawnym mamy do czynienia, gdy na skutek naruszenia prawa przez komisję, a w dalszej kolejności i dyrektora oddziału NFZ, świadczeniodawca zostanie pozbawiony możliwości uzyskania kontraktu. Takie rozumienie interesu prawnego skutkuje tym, że nie każdy świadczeniodawca uczestniczący w konkursie będzie mógł skutecznie skorzystać ze środków odwoławczych. Z pewnością nie będzie miał takiej możliwości świadczeniodawca wyłoniony w konkursie, ale niezadowolony z faktu, że nie dostał takiej liczby punktów, jaką zgłosił do oferty. Będzie miał takie uprawnienie natomiast świadczeniodawca, który w ogóle nie złożył oferty, gdyż na skutek wadliwego ogłoszenia konkursu został pozbawiony takiej możliwości.

Druga z przesłanek (naruszenie procedury) jest spełniona wówczas, gdy świadczeniodawca wykaże, że jego uszczerbek w interesie prawnym wynika z naruszenia przez komisję lub dyrektora przepisów ustawy, jej aktów wykonawczych, tj. rozporządzeń ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych czy zarządzeń prezesa NFZ. W odniesieniu do każdego ze środków prawnych zarzuty będą się prezentowały jednak inaczej, a tym, co je łączy, jest zawarta w ustawie regulacja, zgodnie z którą żaden z nich nie może być oparty na kwestionowaniu: - wyboru trybu konkursu, - niedokonania wyboru świadczeniodawcy - wykazywaniu niezadowolenia z rozstrzygnięcia, - unieważnienia konkursu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH