Przyczyny powstawania ran, które "nie chcą" się goić, są zasadniczo trzy. Pierwsza kategoria, to owrzodzenie żylne podudzi. Trudne do wyleczenia i niezwykle bolesne występują głównie u osób po 60. roku życia. w 75% są następstwem uszkodzenia zastawek żylnych. Według dostępnych statystyk, w siedmiu przypadkach na osiem, schorzenie to występuje o kobiet.

Druga grupa ran przewlekłych spowodowana jest przez odleżyny. Znane od czasów faraonów (ich ślady znaleziono na mumiach), niestety leczone są na ogół metodami anachronicznymi. Czołowym ośrodkiem szerzenia współczesnej wiedzy na temat leczenia odleżyn jest w Polsce Klinika Opieki Paliatywnej Akademii Medycznej w Poznaniu.
I wreszcie trzecia kategoria ran, tzw. zespół stopy cukrzycowej. To groźne powikłanie cukrzycy, w razie niepomyślnego leczenia prowadzi do amputacji palców, części stopy lub w obrębie goleni.
W pierwszej fazie leczenia rany przewlekłej oczyszcza się ją z tkanek martwiczych i wydzieliny ropnej; ten zabieg powtarza się przy każdej zmianie opatrunku. Dobry opatrunek powinien:
1. Utrzymywać wysoką wilgotność rany
2. Usuwać nadmiar wysięku
3. Pozwalać na wymianę gazową, a zarazem chronić ranę przed zainfekowaniem i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, i wreszcie
4. Gwarantować, że wymiana opatrunku będzie bezbolesna.
Opatrunki tradycyjne, gazowe, do pewnego stopnia spełniają warunek 2. i 3., ale zupełnie zawodzą, gdy w grę wchodzi kryterium 1. i 4. Gaza przywiera do rany, wysycha, każda jej wymiana związana jest z silnym bólem i stresem pacjenta.
Zupełnie inaczej jest w przypadku nowoczesnych opatrunków, które zachowując wilgotność, dają się wymieniać bezboleśnie. Marek i nazw nowoczesnych opatrunków jest wiele, m.in.: Agloplaque, Tegasorb, Comfeel, Intrasite, Hydrocoll. Na polskim rynku mocną pozycję zdobyły opatrunki Granuflex, Combiderm i Aquacel.

Leczenie i liczenie

W pracy zbiorowej "Opatrunki hydrokoloidowe w leczeniu przewlekłych owrzodzeń goleni pochodzenia żylnego - ocena skuteczności klinicznej oraz opłacalności farmakoekonomicznej", znaleźliśmy kalkulację kosztów leczenia owrzodzeń żylnych. Porównano w niej koszty leczenia przy pomocy opatrunków gazowych (205 badanych) i opatrunków hydrokoloidowych (509 osób).Warto dodać, że odsetek wyleczonych przy użyciu opatrunków gazowych wyniósł 40, a opatrunku aktywnego 52%.

Opatrunek znika w organizmie

Wpolskim lecznictwie jest stosowany nowoczesny opatrunek biologiczny, nagrodzony złotym medalem na niedawnych Targach Wynalazczości "Eureka" w Brukseli. Został wynaleziony przez specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz Instytutu Włókien Chemicznych w Łodzi.
Opatrunek ma postać gąbki zbudowanej z mikrokrystalicznego chitozanu, kleju fibrynowego i wyciągu z łożyska ludzkiego. Jego zastosowanie pozwala chirurgom hamować niezwykle trudne do opanowania krwotoki z wątroby, śledziony, płuc i nerek. Opatrunek jest pozostawiany w ranie i wchłaniany przez organizm bez żadnych skutków ubocznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH