Kiedy może być taniej

Dostępność leków biologicznych dla pacjentów zależy od możliwości refundacji przez publicznego płatnika, ponieważ są one wielokrotnie droższe od leków chemicznych (tradycyjnych) - mówi prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi.

Zdaniem profesora, większych ograniczeń w dostępie do tego typu farmakoterapii w dziedzinie nefrologii nie ma. Problemy bardziej dotyczą leków onkologicznych. Bo też w tym obszarze terapeutycznym leków biofarmaceutycznych jest najwięcej.

Historia technik rekombinacji DNA sięga końca lat 70. - W tej technologii zostały wytworzone pierwsze insuliny, hormon wzrostu, erytropoetyna, potem interferony w leczeniu zakażeń żółtaczki czy stwardnienia rozsianego, inne aktywne białka, np. czynnik wzrostu granulocytów - skuteczny przy zastosowaniu technik przeszczepienia szpiku kostnego. Wiele nowych szczepionek może być wyprodukowanych obecnie tylko dzięki tej technologii - mówi prof. Tomasz Romer, specjalista w dziedzinie endokrynologii, ekspert medyczny.

Argumenty ekonomiczne

Szacuje się, że w 2010 roku już 25% światowego rynku leków wartościowo stanowić będą biofarmaceutyki. Rynek będzie się powiększał z uwagi na wygasanie ochrony patentowej na leki referencyjne i pojawianie się konkurencji leków popatentowych. Wkrótce wygasną patenty na kolejne produkty, m.in.: insuliny, interferony, inhibitory TNF i przeciwciała monoklonalne.

Ocenia się, że w użyciu jest już około 120 leków biologicznych, a kolejnych kilkaset jest w trakcie prac rozwojowych. Wydatki na leki biologiczne w 2008 roku w Unii Europejskiej szacowane były na ok. 60 mld euro.

- Dlatego za wprowadzeniem leków biopodobnych, których badania są znacznie tańsze, przemawiają argumenty ekonomiczne, choć należy pamiętać, że produkcja tej kategorii leków jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku leków zawierających stosunkowo proste syntetyczne związki chemiczne - podkreśla Waldemar Zieliński z zakładu farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zasada 8+2+1

Sposób wprowadzania do obrotu leków biopodobnych, zawierających białk a otrzymywane metodami inżynierii genetycznej, został ujednolicony w Unii Europejskiej. W Kodeksie farmaceutycznym UE wskazano, że w przypadku ich rejestracji konieczne jest przedstawienie odpowiednich badań zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi Europejskiej Agencji Leków (EMEA). Każdy biofarmaceutyk, który przeszedł rejestrację centralną według zasad EMEA, może być dopuszczony do obrotu w Polsce. To samo dotyczy leków biopodobnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH