Wypisywanie recepty bez kontaktu z pacjentem w gabinecie lekarskim oraz proste medyczne porady udzielane przez telefon to rzeczywistość. Lekarze rodzinni chcieliby jednak, żeby ten rodzaj świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej został uregulowany prawnie, na wzór "porady recepturowej" w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce proponuje, aby "porada recepturowa" była zdefiniowana jako świadczenie polegające na wypisaniu recept na leki stosowane w chorobach przewlekłych, w sytuacji niezmiennego samopoczucia pacjenta, bez badania, ale z zastrzeżeniem konieczności udzielenia porady lekarskiej co najmniej raz na 6 miesięcy.

Natomiast "poradą telefoniczną" byłoby udzielenie porady medycznej pacjentowi lub jego opiekunowi w sytuacji nie wymagającej bezwzględnie kontaktu osobistego z pacjentem.

To już funkcjonuje, ale...

Okazuje się, że w zakresie porady recepturowej swoje uregulowania w tym względzie mają specjaliści. Za taką poradę dostają też niewielką, ale jednak zapłatę od NFZ.

- Porada recepturowa funkcjonuje w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. W podstawowej opiece zdrowotnej, owszem, lekarze zwyczajowo wypisują leki bez wizyty pacjenta w przychodni, jednak pod względem prawnym w POZ nie ma takiego rozwiązania, jak porada recepturowa - tłumaczy portalowi ry-nekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego centrali NFZ.

Rzeczywiście, z uzyskaniem recepty bez chodzenia do lekarza rodzinnego nie ma problemu. Dziennikarka portalu rynekzdrowia.pl bez problemu uzyskała zapewnienie pracownika rejestracji jednej z przychodni w podwarszawskiej miejscowości, że może zgłosić się jedynie po receptę bez konieczności zapisywania się do lekarza.

Jednak ta przychodnia stawia warunek, że lek musiał być już wypisywany przez lekarza i że wypisze go lekarz rodzinny, do którego jesteśmy zapisani a nie którykolwiek pracujący w tej placówce. Rejestratorka zapisuje nazwę leku który jest nam potrzebny i informuje nas, kiedy recepta jest do odebrania w przychodni.

Sporo niedopowiedzeń

Zdaniem doktora Adama Windaka, wiceprezesa Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, chodzi o to, że należałoby rzeczywistość usankcjonować prawnie, ponieważ w tym wypadku prawo jest oderwane od rzeczywistości.

- Istnieje sporo niedopowiedzeń w tej kwestii. Tak naprawdę to nie wiadomo, czy można wypisać receptę pacjentowi, który nie pojawi się w gabinecie. Czy takie działanie nie będzie kwestionowane np. przez NFZ? Nawet jeżeli trzeba zmienić wiele aktów prawnych, to warto to zrobić, żeby uporządkować te kwestie - uważa dr Adam Windak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH