Pod względem realizowanych umów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), m.in. w ochronie zdrowia, Wielka Brytania jest samotnym liderem

W latach 2004-2005 na świecie zawarto 206 umów PPP, których wartość szacowana jest na 52 mld USD- informuje firma doradcza PricewarterhouseCoopers (PwC). samej Europie podpisano 152 projektów, opiewających na 26 mld USD. sięganiu po środki prywatne w celu poprawy stanu infrastruktury różnych sektorów, peletonowi przewodzi o całe długości Wielka Brytania. Tylko we wspomnianych dwóch latach zawarto tam 118 umów. Druga na liście Hiszpania, ma na swym koncie 12 umów.
Przyczynami takiego zaawansowania PPP w Wielkiej Brytanii był fatalny stan szpitalnictwa przed 20 laty oraz w pełni udane realizacje pierwszych umów PPP - mówi James Kernan, regionalny koordynator PwC na kraje Europy Środkowej i Wschodniej ds. sektora publicznego i rozwoju międzynarodowego.

Był osiermiężnie

Na początku lat 80. ub. wieku w publicznych debatach pojawił się problem, który był przedmiotem mniej lub bardziej niewybrednych żartów Niemców lub Francuzów - że brytyjska opieka medyczna jest najgorsza w całej Unii Europejskiej. Oprócz braku personelu czy długich kolejek w oczekiwaniu na szereg zabiegów, szczególnie drażniła siermiężność szpitali i przychodni. Budynki były w opłakanym stanie, tak na zewnątrz, jak i wewnątrz, lekarze byli słabo wyposażeni w nowoczesny sprzęt, a do tego wszystkiego dochodził "zwykły" brud i niechlujstwo.
Potrzebne były większe pieniądze na ochronę zdrowia, ale także nowoczesne zarządzanie obiektami i zapewnienie usług medycznych na wyższym poziomie. Budżet publiczny sam nie był w stanie finansować takich inwestycji. Natomiast te wszystkie cele naraz możliwe były do realizacji w modelu PPP, czyli poprzez współpracę sektora publicznego z prywatnym.
W upowszechnienie idei PPP angażowały się kolejne brytyjskie ekipy rządowe. Pod ich auspicjami przeprowadzono cykle programów informacyjnych, jak i szkoleń dla urzędników administracji publicznej, które realizowała m.in. PricewarterhouseCoopers.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH