Szpitale mają problem z pozyskaniem specjalistów, którzy odpowiednio opiszą sprzęt diagnostyczny i będą równorzędnym partnerem dla oferentów

Placówki medyczne kupują coraz bardziej zaawansowane technologicznie aparaty. Dyrektorzy szpitali przekonują się, że dziś już nie wystarczy zespół osób znających ustawę o zamówieniach publicznych, a ta, po licznych nowelizacjach, jest coraz bardziej korzystna dla nabywców.
W trakcie wyboru urządzenia, największym problemem okazuje się brak ekspertów, którzy będą w stanie odpowiednio opisać w specyfikacji przedmiot zakupu, a potem fachowo ocenić ofertę dostawców.
Dopiero bowiem doskonała znajomość sprzętu pozwala dobrze go opisać, a potem dopilnować, czy faktycznie podana przez producenta lub dystrybutora cena odpowiada jakości. Rodzi się więc pytanie, czy placówka medyczna jest równorzędnym i kompetentnym partnerem w negocjacjach z oferentami?

Granice w szczegółach

Dyrektorzy zapytani przez nas, co decyduje o zakupie: jakość czy cena, nie mają wątpliwości, że kierowanie się jedynie kryterium cenowym skutkuje zakupem sprzętu najtańszego, którego używanie mogłoby wpłynąć na obniżenie jakości świadczeń, mniejszy komfort personelu i większe zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
- Samo kryterium ceny spowodowałoby, że trudno byłoby zapanować nad jakością - uważa Zbigniew Swoboda, dyrektor szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu.
- Dlatego niezwykle ważna jest konstrukcja postępowania przetargowego, a szczególnie określenie przedmiotu zamówienia na takim poziomie, by firmy oferujące sprzęt o obniżonej jakości nie spełniły wymogów specyfikacji.
W ten sposób w grze pozostaje 2-4 dostawców ze światowej, najwyższej półki. Wówczas możemy już powiedzieć, że o wyborze oferty w stu procentach decyduje cena.
Firma musi wtedy zdecydować: zejść z marży, sprzedać i zarobić, czy zrezygnować i nie zarobić. Zdaniem dyrektora Swobody, jest to jednocześnie pytanie o odpowiedzialną, długookresową politykę dostawcy, który w ten sposób buduje zaufanie wśród innych, lokalnych podmiotów medycznych: - W ten sposób udało nam się wciągnąć w tę grę kilka firm o światowej renomie, a jednocześnie osiągnąć swój cel: kupujemy sprzęt dobrej jakości za niską cenę.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH