Nałogowe palenie wymaga leczenia, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dlatego, oprócz innych działań, potrzebne było opracowanie jasnych rekomendacji dla wszystkich lekarzy, którzy wspierają osoby usiłujące zaprzestać palenia papierosów - mówi profesor Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie. Polska takie rekomendacje ma od roku.

W oparciu o doświadczenia brytyjskie wiadomo, że jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zainteresuje się problemem pacjenta z zespołem uzależnienia od tytoniu (ZUT) - który nawet nie rozważa możliwości porzucenia palenia - i udzieli mu krótkiej porady lekarskiej, to doprowadzi do podjęcia próby zaprzestania palenia u 3% takich osób. - Skuteczność tej porady można uznać za niewielką, ale zastosowanie poradnictwa w ramach skoordynowanego programu pozwoli rzucić palenie około 300 tys. osób - uważają polscy lekarze znający tę tematykę.

Jak to zrobić

W ubiegłym roku wybitni specjaliści z kilku dziedzin medycyny, m.in. pneumonolodzy, kardiolodzy, onkolodzy, ginekolodzy i lekarze rodzinni, zawarli "Konsensus dotyczący rozpoznawania i leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu" i udostępnili jego zalecenia lekarzom oraz politykom zdrowotnym. Dokument zawiera naukowo potwierdzone rekomendacje oparte na EBM oraz pokazuje model leczenia, jaki należy przyjąć, aby pomóc palącym Polakom w porzuceniu nałogu tytoniowego.
Jak dotąd szkolenia dotyczące terapii ZUT odbyło około 14 tys. lekarzy. Prof.
Witold Zatoński zaznacza, że problemem powinny zajmować się dziesiątki tysięcy lekarzy pierwszego kontaktu, mających też możliwość kierowania pacjentów do poradni specjalistycznych o wyższej referencyjności.
- Niepotrzebne jest wydawanie pieniędzy na tworzenie jakichś dodatkowych poradni antynikotynowych - podkreśla profesor. - Zgadzamy się co do tego, że to w ramach istniejących poradni, np. pulmonologicznych i kardiologicznych, trzeba budować specjalistyczne zespoły złożone z lekarzy, psychologów i pielęgniarek, leczące uzależnienie odtytoniowe i dodatkowo wspierające motywację pacjentów do wytrwania w porzuceniu palenia.
NFZ uruchomił jak dotąd dwa kompleksowe programy oparte o Konsensus.
Na Mazowszu program obejmuje leczenie zespołu uzależnienia od tytoniu na trzech poziomach referencyjnych - od podstawowego do wysokospecjalistycznego.
W woj. lubelskim program profilaktyki chorób odtytoniowych realizują lekarze POZ. Umowy zostały zawarte z 249 świadczeniodawcami. NFZ płaci lekarzom za poradnictwo, ale nie pokrywa kosztów leczenia farmakologicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH