Każdy duży szpital powinien mieć swoje laboratorium

Nie w każdym przypadku jestem przeciwna outsourcingowi. Jeśli uznamy, że można się na niego zdecydować, należy rozumnie zawrzeć kontrakt z firmą zewnętrzną. Trzeba przeanalizować, które badania należy zgodnie z umową zrobić na cito, a które w normalnym trybie. Niestety, bardzo często w kontraktach nie są zawarte klauzule, co należy zrobić i kiedy. To jeden z ważniejszych zarzutów pod adresem zewnętrznych laboratoriów.

W małych szpitalach najczęściej materiał do badania pobiera się rano i próbki można dostarczyć do badania w stosunkowo krótkim czasie. I tutaj jest łatwiej. Natomiast w dużych szpitalach, gdzie przeprowadza się zabiegi, próbki pobierane są praktycznie całą dobę, co może opóźniać zbadanie.

Czas, w jakim otrzymujemy wyniki, ma też duże znaczenie m.in. dla ustalenia antybiotykooporności. Powinniśmy wiedzieć bardzo szybko, z jak wrażliwym na antybiotyki patogenem mamy do czynienia. W tym zakresie małe szpitale mają mniejszy problem, ale należy pamiętać, że one leczą też bardzo często pacjentów z domów opieki, stacji dializ, z ZOL-i, którzy krążą między szpitalami i taki problem też może tam wystąpić.

Uważam, że nawet w bardzo małych szpitalach musi istnieć możliwość wykonania preparatu i obejrzenia go przez lekarza na miejscu. Kiedyś robili to lekarze i nie widzę powodu, aby dzisiaj także nie mieli tego robić.

Szpital posiadający intensywną terapię powinien mieć obowiązkowo własne laboratorium. Oczywiście, nie musi ono wykonywać wszystkich badań. Na całym świecie jest tak, że część badań wykonywanych jest w jednym ośrodku, np. regionie czy województwie, ale próbki i wyniki są bardzo szybko przesyłane.

Nie wiem, czy uda się wprowadzić do ustawy zapis mówiący o tym, aby laboratoria w strukturach szpitala stały się obowiązkowe. Mogę tylko w tej sprawie doradzać i jestem za. Będę też walczyła o powrót laboratoriów do wielu szpitali. Niestety, mimo licznych moich ostrzeżeń, wizyt w szpitalach, zwłaszcza tych wojewódzkich, pozbyto się laboratoriów, a konsekwencje epidemiologiczne z tego powodu są bardzo poważne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH