Istnieje zależność pomiędzy zasadniczym leczeniem onkologicznym a różnymi metodami aktywizacji psychicznej

W latach 80. XX wieku zauważono potrzebę połączenia onkologii i psychologii jako tych specjalności, których wspólna działalność może stworzyć szansę na poprawę jakości życia chorych na nowotwory i pobudzić ich do walki z chorobą.
Psychologowie i onkolodzy zaobserwowali zależność pomiędzy zasadniczym leczeniem onkologicznym a różnymi metodami aktywizacji psychicznej, wzmacniającymi psychicznie pacjentów w depresji lub lęku. Takie wzmocnienie leczenia również sprawia, że zdarzają się czasami przypadki tzw. "cudownych uzdrowień" lub niewytłumaczalnych dłuższych okresów poprawy zdrowia u chorych z rokowaniami na bardzo krótkie życie.

Walczące grupy

Wystarczy - jak mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, krajowy konsultant ds. medycyny paliatywnej - pomóc choremu znaleźć motywację.
W jednej z klinik amerykańskich przeprowadzono analizę wyników leczenia dużej liczby pacjentów onkologicznych. W grupie, która bardzo dobrze zareagowała na leczenie, znalazły się osoby, u których zaobserwowano silną wolę życia, pobudzoną przeświadczeniem o konieczności spełnienia ważnego celu: budowy domu, "odchowania" dziecka itd.
Efektem podobnych właśnie obserwacji i wyników badań specjalistów psychologów i onkologów było powstanie nowej specjalności - psychoonkologii, która nabiera coraz bardziej praktycznego wymiaru. W Europie i USA organizuje się już nawet otwarte konferencje - lekarzy i pielęgniarek z pacjentami.
W Danii powstały tzw. grupy walczące, utworzone z pacjentów zrzeszonych w klubach. Uczestniczą oni aktywnie w swoim procesie leczenia i mają kontrolę nad jego przebiegiem.

Światowe struktury

Ukonstytuowaniem tej wielodyscyplinarnej działalności na rzecz chorych na nowotwory było utworzenie w 1984 r. pierwszego na świecie Międzynarodowego Towarzystwa Psychoonkologicznego (International Psycho-Oncology Society - IPOS). Trzy lata później powstało Europejskie Towarzystwo Psychospołecznej Onkologii (European Society of Psychosocial Oncology - ESPO).
W 1992 r - z inicjatywy grupy gdańskiej - zostało zarejestrowane Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne (PTPO).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH