Każda rewolucja kosztuje

1 października 2012 roku to dla uczelni medycznych szczególna data. Tym razem oznacza nie tylko inaugurację kolejnego roku akademickiego, ale też początek wprowadzania w życie zasadniczych zmian w kształceniu przyszłych lekarzy.

Studenci pierwszego roku będą już kształceni zgodnie z wytycznymi nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 2011 r. Najważniejszą nowością będzie oczywiście brak stażu podyplomowego. W jego miejsce pojawią się natomiast zajęcia praktyczne zaliczane przez studentów medycyny na VI roku studiów.

Jesteśmy gotowi, ale...

Jednak każda reforma, tak samo i ta dotycząca kształcenia lekarzy, wymaga konkretnych nakładów finansowych.

Niestety, przedstawiciele uczelni medycznych zgodnie twierdzą, że na razie nie otrzymują z resortu zdrowia dodatkowych środków na swoją działalność. Jeszcze podczas wakacji zapytani przez nas rektorzy uczelni medycznych potwierdzali, że są gotowi do wprowadzenia zmian w kształceniu przyszłych lekarzy.

- Uczelnia jest przygotowana do wprowadzenia zmian od tego roku dla pierwszego rocznika studentów, którzy nie będą mieli w przyszłości stażu podyplomowego. Opracowany jest szczegółowy program roku pierwszego i ramowe programy dla następnych lat. Będą one sukcesywnie uszczegóławiane w miarę docierania studentów, którzy rozpoczną studia w roku akademickim 2012/2013 i następnych latach - mówił nam podczas wakacji prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ułożenie programu dla pierwszych lat studiów nie nastręcza aż tak dużo problemów. Gorzej, jeśli chodzi o ostatnie lata kierunku lekarskiego, bo właśnie na nich program ma ulec tzw. upraktycznieniu. Potwierdza to rektor gdańskiej uczelni.

Wydatki zostały policzone

- Oczywiście, największe trudności dotyczą wymogu większego upraktycznienia studiów medycznych, co z kolei wiąże się z koniecznością utworzenia, w zasadzie od podstaw, na każdej uczelni Centrów Pacjenta Symulowanego. Szacunkowy koszt uruchomienia takiego centrum to kwota około 30 mln złotych na każdą uczelnię. Wzrośnie też liczba nauczycieli zawodu na VI roku studiów, co wymaga dodatkowych środków na wzrost wynagrodzeń - tłumaczy prof. Janusz Moryś.

Władze GUMed przekazały już do resortu zdrowia wyliczenia kosztów wprowadzenia zmian w programie studiów.

- Środki mają być zagwarantowane dla uczelni od roku 2014. Obecnie trwają na uczelniach prace koncepcyjne i projektowe takich centrów symulacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH