W Katowicach powstanie największy w kraju szpital kliniczny. Niebawem dojdzie do fuzji Centralnego Szpitala Klinicznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii przy ul. Ceglanej. Placówki utworzą spółkę.

Rady społeczne obu placówek doszły już do porozumienia w tej sprawie. Szpital kliniczny będzie świadczył wszystkie usługi medyczne.

Pacjenci w ramach jednego ośrodka klinicznego będą leczeni kompleksowo. Dotyczy to głównie pakietu onkologicznego: od części ambulatoryjnej, diagnostyki podstawowej i pogłębionej, po cały obszar operacyjny z chirurgią onkologiczną i ogólną, neurochirurgią, ginekologią. Zakresy te uzupełnią oddziały onkologii klinicznej, radioterapii, gastroenterologii i endokrynologii.

Spółka uwolni potencjał

- Rynek usług medycznych komercyjnych przez lata budował się bez udziału najlepszych szpitali klinicznych. Dzięki regułom panującym w spółce, powstanie możliwość wykorzystania w pełni potencjału szpitali klinicznych - wyjaśnia Dariusz Jorg, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach oraz p.o. dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach, komentując fuzję tych dwóch klinicznych szpitali.

Zaznacza, że sytuacja finansowa Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii ("Ceglana") oraz Centralnego Szpitala Klinicznego w ostatnich latach kształtowała się diametralnie odmiennie. W CSK poprzednia dyrekcja nie dopuściła do upadku szpitala po tym, jak placówka wpadła w spiralę długów. Udało się zrównoważyć sytuację finansową, ale kosztem rozwoju, inwestycji oraz remontów.

Szpital, po wprowadzeniu programu oszczędnościowego w części medycznej, nadal corocznie przynosił stratę rzędu 3-4 mln zł. Sytuacja na Ceglanej była zupełnie inna. Szpital uzyskiwał w ostatnich latach zysk od 7 do ponad 14 mln zł. W tym samym czasie w rozwój placówki zainwestowano ponad 50 mln zł ze środków własnych i ponad 10 mln zł z uzyskanych dotacji.

Zmiany nie oznaczają zwolnień

- Doświadczenie pokazało, że zmiany w obu szpitalach nie są jednoznaczne ze zwolnieniami. Owszem, prawidłowo przeprowadzony proces restrukturyzacji dotyczy także zwolnień, ale to nie one są głównym elementem restrukturyzacji, choć są najbardziej bolesne i wywołują najwięcej emocji - dodaje dyrektor Jorg.

Zwraca uwagę, że proces restrukturyzacji na Ceglanej był nastawiony na redukcję kosztów, ale i na rozwój. W efekcie spowodował, iż zatrudnienie w placówce w 2010 r. wyniosło 465 etatów, a na koniec stycznia 2015 roku - 521 etatów, co ma związek z powstaniem nowych oddziałów i ciągłym poszerzaniem oferty świadczeń medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH