Okazją do prezentacji dokonań Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego był obchodzony 13 lutego br. jubileusz tej placówki. Katedrę powołała dziesięć lat temu Śląska Akademia Medyczna (dziś Uniwersytet Medyczny) w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach.

Katedra i Klinika Neurologii Wieku Podeszłego, którą kieruje prof. Grzegorz Opala, była odpowiedzią władz uczelni na zachodzące w Polsce zmiany demograficzne.
Zaistniała też konieczność zapewnienia specjalistycznego leczenia chorób układu nerwowego związanych z procesem starzenia. W minionym stuleciu byliśmy świadkami największego przyrostu liczby starszych ludzi na świecie; średnia wieku człowieka wzrosła w tym czasie o ponad 20 lat i dalej rośnie.

Trzeba się przygotować

Obecnie każdego miesiąca milion ludzi przekracza barierę 60 lat życia. Największy przyrost obserwuje się w najstarszej grupie, powyżej 80 lat. Jest to zjawisko z jednej strony oczekiwane, ale zarazem do pewnego stopnia szokujące - nie do końca jesteśmy na nie przygotowani. Kilka miesięcy temu zmarła najstarsza Polka, która miała lat 111. Mamy też w Polsce ponad 2000 osób, które mają powyżej 100 lat.
Dzisiaj na świecie żyje 70 milionów ludzi liczących sobie powyżej 80 lat.
Szacuje się, że około 2050 roku ta liczba wzrośnie pięciokrotnie! To pociągnie za sobą szereg zjawisk, na które trzeba być przygotowanym.
Obecnie globalne wydatki związane z leczeniem chorób układu nerwowego szacuje się na ok. 140 miliardów euro.
W Polsce około 35% kosztów leczenia generują, mówiąc ogólnie - choroby mózgu - ale nakłady na badania naukowe w tym obszarze stanowią, niestety, tylko 8%.
- Starzenie się społeczeństw powoduje gwałtowny wzrost kosztów związanych z chorobami mózgu - powiedział prof.
Grzegorz Opala podczas spotkania z okazji jubileuszu Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego. - Dezorganizuje to dotychczasowy system ochrony zdrowia.
Jest on pod wieloma względami nieprzygotowany, zarówno od strony organizacyjnej, jak i kosztowej, do zapewnienia pomocy tej grupie pacjentów. Wymaga to nowych rozwiązań systemowych, w których muszą nastąpić także zmiany w dystrybucji środków finansowych.
Katowicka Katedra i Klinika Neurologii Wieku Podeszłego dysponuje 21 łóżkami.
W roku rozpoczynającym jej działalność hospitalizowano tam około 70 osób. Po latach tych hospitalizacji było już nawet siedemset. Jak mówi prof. Opala, była to granica, gdzie liczba zaczynała mieć wpływ na jakość.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH