Zapraszamy Czytelników do dyskusji o rozwiązaniach podatkowych w naszym systemie ochrony zdrowia

O propozycjach podatkowych największych prywatnych pracodawców naszego sektora medycznego pisaliśmy w poprzednim wydaniu "RZ". Teraz poświęcamy tej sprawie więcej miejsca. Wszak nowy rząd - wcześniej czy później - i tym aspektem funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej będzie musiał się zająć. Chyba że uzna, tu akurat niczego zmieniać nie trzeba. Czy jednak rzeczywiście jest aż tak dobrze?
Obszerne opracowanie, dotyczące ewentualnych zmian regulacji podatkowych w sektorze medycznym, przygotował Ogólnopolski Związek Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia we współpracy z doradcami podatkowymi z firmy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.
Prezentując główne założenia tego podatkowego programu, zachęcamy Czytelników do kontaktu z naszą redakcją i wyrażenia swojej opinii: redakcja@rynekzdrowia.pl tel. (32) 209 10 43 adres: ul. Matejki 3 40-077 Katowice z dopiskiem "Podatki" Państwa komentarze i opinie w kwestii "medycznych podatków" opublikujemy w najbliższym numerze "RZ".

UKRÓCIĆ SZARĄ STREFĘ

Najważniejsze fiskalne propozycje OZPPSZ to:

  • wprowadzenie ulgi rekompensującej klinikom i szpitalom brak możliwości odliczania VAT i zwiększającej ich możliwości inwestycyjne,
  • wprowadzenie ulg i odliczeń podatkowych dla osób fizycznych, które leczą się prywatnie,
  • stworzenie przedsiębiorcom możliwości wliczania w koszty swojej działalności wydatków na leczenie pracowników,
  • wprowadzenie wiarygodnej rejestracji obrotów placówek służby zdrowia.

Zdaniem pomysłodawców, zmiany te pozwolą m.in. na: dodatkową ochronę "quasi- -ubezpieczeniową" dla osób fizycznych, a w szczególności emerytów i rencistów (mechanizm ulgi w PIT); zmniejszenie obciążenia publicznego sektora służby zdrowia; znaczne zmniejszenie "szarej strefy".
- Propozycja ta wpisuje się w propozycje Ministerstwa Finansów walki z szarą strefą, m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku posiadania kas fiskalnych przez lekarzy - przypominają autorzy opracowania.
Prywatni pracodawcy podkreślają, że od wielu lat system ochrony zdrowia w Polsce jest przykładem koegzystencji systemu publicznego i prywatnego. Problemem jest natomiast nierówne traktowanie podmiotów przez władze publiczne, czego wyrazem ma być: narastanie wydatków prywatnych na ochronę zdrowia, występowanie wspomnianej "szarej strefy" oraz dekapitalizacja i pogarszanie się stanu infrastruktury publicznych placówek ochrony zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH