Każdemu przedsiębiorcy może mocniej zabić serce, otwierając pismo z urzędu, z którego dowiaduje się o nałożeniu na niego kary finansowej. Relacje przedsiębiorca - urząd nigdy nie były i nie będą równorzędne, jednak w sporze z urzędem przedsiębiorca nie jest bez szans.

Czym jest delikt administracyjny?

Przede wszystkim karę finansową należy odróżnić od odszkodowania znanemu prawu cywilnemu czy grzywny z prawa karnego. Delikt administracyjny jest to czyn zabroniony przez ustawę pod groźbą kary (np. cofnięcia zezwolenia, kary finansowej) nakładaną przez organ administracji publicznej w drodze decyzji.

Niestety, pomimo ogromu zmian, jakich dokonano w prawie w okresie transformacji ustrojowej oraz towarzyszącym wejściu Polski do Unii Europejskiej, polskie prawo wciąż nie zawiera reguł ogólnych określających zasady nakładania kar finansowych. Polska pozostaje głucha na pochodzącą jeszcze z 1991 roku Rekomendację Komitetu Ministrów Rady Europy nr R(91) oraz kolejne orzeczenia Trybunału w Strasburgu.

Jak nietrudno odgadnąć, taki stan rzeczy jest niezwykle szkodliwy dla samych przedsiębiorców. Po pierwsze, brak jest bowiem jasnych okoliczności wpływających na obniżenie lub zaostrzenie wysokości kary finansowej. Często przepisy szczegółowe pozbawione są takich kryteriów, co jest równoznaczne z tym, że urzędnik może przyjąć je według własnego uznania. Co więcej, istnieje wiele przepisów, które nie przewidują w ogóle możliwości miarkowania kary (np. za niepowiadomienie w terminie Prezesa Urzędu o tymczasowym lub stałym wstrzymaniu obrotu produktem leczniczym zawsze grozi kara w wysokości 500 000 zł).

Po drugie, co do zasady, odpowiedzialność ta jest niezależna od winy przedsiębiorcy. Brak jest również regulacji, która jasno wyłączałaby jego odpowiedzialność w razie siły wyższej.

Po trzecie, nie istnieje ogólne pojęcie przedawnienia deliktu administracyjnego, choć nawet ściganie zbrodni zabójstwa przedawnia się po 30 latach. W większości przypadków oznacza to, że przedsiębiorca może być pociągnięty do odpowiedzialności za czyny, których dopuścił się wiele lat temu. Dotyczy to także czynów, których dopuściła się wyłącznie inna spółka, jednak niegdyś przejęta przez danego przedsiębiorcę.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt prawa farmaceutycznego, należy podkreślić, że organami uprawnionymi do nakładania kar finansowych są: Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (WIF) albo Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Prezes Urzędu).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH