Przypadki sprawiają, że dochodzi do ważnych odkryć naukowych - uważa prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej

Trudno prof. Januszowi Rachoniowi odmówić racji. Jednak szczęściu trzeba pomagać; rozwijając badania podstawowe, wdrożeniowe i budując związki z biznesem. Bo nie wystarczy pomysł.
Konieczne są możliwości jego spełnienia.
Zespół badawczy prof. Janusza Rachonia z Politechniki Gdańskiej od kilkunastu już lat zajmował się badaniem związków fosforoorganicznych. Jego żona jest endokrynologiem, syn też specjalizuje się w tej dyscyplinie i w domu często mówiono o osteoporozie.

OD SPOTKANIA DO LEKU

Zbiegiem okoliczności, w 2000 roku profesor Rachoń spotkał się z doktorem Stanisławem Magiełką, kierującym zespołem badawczo-rozwojowym w Polpharmie w Starogardzie.
- Te zbiegi okoliczności - mówi profesor Rachoń - były zaczynem do opracowania oryginalnej metody otrzymywania alendronianu sodu, a następnie wdrożenia do produkcji opartego na nim Ostemaxu 70 comfort.
- Unikalność i atrakcyjność opracowanej technologii polega na tym, że jest prosta, oparta na rodzimych surowcach, a sam Ostemax stwarza nowe możliwości w terapii osteoporozy - podkreśla dr Stanisław Magiełka.
Pacjent nie musi już przyjmować raz dziennie leku zagranicznego producenta, lecz raz na tydzień - znacznie tańszy Ostemax.
Niedawno, gdy prof. Rachoń wychodził z kościoła, pociągnęła go za rękaw emerytka: "Panie rektorze, stać mnie teraz na terapię"...
Zalety Ostemaksu doceniła kapituła Nagrody Prezydenta RP i w kategorii "Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii" przyznała zespołom badawczym z Politechniki Gdańskiej oraz z Polpharmy nagrodę 2005 roku.
Choć prof. Janusz Rachoń wylicza, ile leków odkryto przypadkowo, to jednak ile może być takich przypadków w życiu najbardziej pracowitego naukowca? Chyba lepiej zdać się na procedury...

CO JESZCZE WYMYŚLIĆ?

Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration), maleje innowacyjność przemysłu farmaceutycznego w USA. Jeszcze 10 lat temu FDA zarejestrował 53 leki innowacyjne, ale w 2004 roku tylko 23. Dzieje się tak, pomimo że światowy przemysł farmaceutyczny notuje 5-7-proc. dynamikę wzrostu i przekroczył wartość 500 mld USD, a amerykański - 9-proc. (259 mld USD w 2004 r.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH