Pilotaż, czyli jak Nfz i Ministerstwo zdrowia odgwizdały początek meczu o realizację ogólnopolskiego systemu ruM

Narodowy fundusz zdrowia zamierza wdrożyć program zarządzania opieką zdrowotną na niespotykaną dotąd skalę. Jego bazą ma być jeden z największych systemów informacyjnych w krajowej administracji - Rejestr Usług Medycznych. Pilotaż ruM-u ruszy niebawem w Wielkopolsce.
Na briefingu w Ministerstwie Zdrowia 16 lutego prezes NFZ Jerzy Miller zapowiedział, że pilotażowy projekt Rejestru Usług Medycznych ruszy w kwietniu w Poznaniu i powiecie leszczyńskim (testowany będzie na ok. 100 tys. mieszkańcach). Pod koniec roku zostanie oceniony i ewentualnie skorygowany w celu opracowania i wprowadzenia ogólnopolskiego systemu RUM. Ma spełniać funkcję informacyjną, kontrolną, a także prewencyjną w obszarze niepożądanych praktyk związanych z wystawianiem i realizacją recept, czyli stać na straży nowych przepisów.

Konferencja za konferencją

Miller dodał, że projekt realizowany w Wielkopolsce nie będzie wzorowany na śląskim, ponieważ tamtejszy START "jest spłaszczony i nietrafny". Pytany przez dziennikarzy o powód tak krytycznej oceny, prezes NFZ zaproponował specjalną konferencję w tej sprawie. Minister zdrowia Zbigniew Reli ga powiedział, że system śląski nie dostarcza informacji niezbędnych do walki z korupcją.
Podczas "specjalnej konferencji" 20 lutego Jerzy Miller potwierdził, że pilotażem zajmie się firma Kamsoft. Dyrektor tej firmy Zygmunt Kamiński poinformował, że nowością RUM-u będzie to, iż informacja o pacjencie trafi do NFZ kilka sekund po zdarzeniu medycznym, a nie - jak dotychczas - po miesiącu. Na kartach elektronicznych będą zapisywane informacje dla płatnika i lekarza o wszystkich zdarzeniach medycznych chorego, czyli wizytach lekarskich lub wykupywaniu leków w aptekach.
Jerzy Miller podkreślił, że system ma zapewnić lepszą kontrolę wydawanych publicznych pieniędzy w ochronie zdrowia, poprzez sprawny przekaz informacji pomiędzy placówkami: - Informacja będzie szła m.in. do lekarza, farmaceuty, aptekarza i będzie powiązana z ubezpieczonym. Pytany o to, co stanie się z systemem START (wdrożony na Śląsku przez ComputerLand - czyt. str. 64-65) prezes NFZ powiedział, że nie będą prowadzone działania dążące do unicestwienia jakichkolwiek rozwiązań, a jedynie do ich rozwijania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH