18 listopada Śląska Izba Aptekarska obchodziła jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Z tej okazji odbyło się w Katowicach uroczyste spotkanie, podczas którego wyróżniono wybitne postaci środowiska śląskich aptekarzy.

Samorządy zawodowe farmaceutów - w pełni kierujące się zasadą samostanowienia w sprawach zawodowych - zaczęły powstawać od 1991 roku, po uchwaleniu przez Sejm ustawy o izbach aptekarskich. Wtedy powstał i ten z siedzibą w Katowicach.

Jubileuszowe spotkanie śląskich farmaceutów było nie tylko okazją do wspomnień, docenienia i wyróżnienia wybitnych postaci tego środowiska, ale także wyrażenia przez aptekarzy opinii dotyczących aktualnych zmian legislacyjnych.

- Nie zgadzamy się z zapisami rozporządzenia dotyczącego umów pomiędzy aptekami a NFZ, istotne uwagi mamy też do projektu rozporządzenia w sprawie recept - mówił na spotkaniu z dziennikarzami prezes ŚIA dr n. farm. Stanisław Piechula.

Prezes Piechula nie ukrywał też, że prawdopodobnie do końca roku farmaceuci podejmą działania protestacyjne przeciwko nowym zapisom prawa.

Podczas uroczystości 20-lecia ŚIA zaprezentowano niezwykłe wydawnictwo - Jubileuszowy Kalendarz Aptekarski na 2012 rok, autorstwa Leszka Mazana, ilustrowany rysunkami przez prof. Darka Vasinę.

Leszek Mazan przyznał, że przede wszystkim chciał stworzyć nieszablonowe wydawnictwo, sięgające do zapisków farmaceutów, także tych odbieranych dzisiaj w tonie żartobliwym, zapadających w pamięć.

- Szperaliśmy w starym piśmiennictwie farmaceutycznym i uzbierało się sporo tych historii, które są do czytania dla wszystkich. Dlatego na przykład pierwszy tydzień nowego roku zaczyna się od historii... leczenia kaca. Chcieliśmy także czytelnika zaszokować, chociażby rozdziałem"Leki wstrętne" - mówił Leszek Mazan. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH