Po dawnych szpitalach kolejowych została jedynie nazwa, bo z PKP łączy je już tylko przeszłość "przyzakładowych placówek"

Przedsiębiorstwa, które dawniej posiadały zakładowe przychodnie, w większości pozbyły się tej działalności, jako niezwiązanej z ich głównym biznesem. Część przychodni znalazła inwestorów i świadczy usługi medyczne dla pracowników zakładu.
Całkowitej likwidacji uległy, nie licząc jednostkowych przypadków, m.in. placówki medyczne należące do PKP.
Kiedyś kolej posiadała pełny zakres obsługi medycznej swoich pracowników oraz ich rodzin - od aptek począwszy, przez przychodnie i szpitale, po sanatoria. Wszystko się jednak zmieniło i nawet uznane, dobrze prosperujące szpitale kolejowe są dziś "kolejowe" jedynie z nazwy. Szpitale PKP zostały przekazane Skarbowi Państwa i przekształciły się w ZOZ-y.

POŻEGNANIE Z FARMACJĄ

- Zachowała się nazwa "szpital kolejowy", ponieważ marka ta ma renomę, zawsze słynęła z dobrych specjalistów i nowoczesnego sprzętu. Pozostałe obszary działalności medycznej w grupie PKP zostały zlikwidowane. Do dziś mamy jeszcze w naszej strukturze spółkę Kolejowa Medycyna Pracy, wykonującą badania profilaktyczne.
Korzystają z nich na przykład maszyniści, którzy wymagają przeprowadzenia niestandardowych badań lekarskich - mówi Michał Wrzostek, rzecznik prasowy PKP SA.
Kolej posiadała do niedawna także spółkę Farmacja Kolejowa, do której należy 48 aptek w kraju, jednak wkrótce zostanie ona sprywatyzowana przez Cefarm Śląski. Wartość transakcji wynosi ponad 9 mln zł.
PKP nie korzysta z usług prywatnych przychodni medycznych. Pracownicy leczą się w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

WYDZIELENIE, SPRZEDAŻ…

Dobrze prosperujące firmy nie pozbyły się własnej służby zdrowia, ale wyłączyły ją ze swojej głównej działalności, przekształcając przychodnie w spółki zależne. Zrobił tak m.in.
KGHM Polska Miedź. Z początkiem 1996 r.
połączono dwa zakłady: oddział KGHM - Zakład Technicznej Obsługi Obiektów Przemysłowej Służby Zdrowia i Górniczo-Hutniczy Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubinie. W wyniku połączenia powstała spółka Miedziowe Centrum Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH