Należy dofinansować procedury geriatryczne, inwestować w usługi opiekuńcze i opiekę domową oraz integrować usługi zdrowotne z pomocą socjalną - to główne wnioski formułowane przez uczestników sesji "Polityka senioralna - aspekty demograficzne, społeczne, gospodarcze" podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (18-19 września 2014 r.).

W2050 roku w Polsce prawie co trzecia osoba będzie miała 65 lat i więcej. Jakie skutki wywołuje starość demograficzna dla polityki zdrowotnej i społecznej? Po pierwsze spowoduje duże przegrupowanie w strukturze chorób. - Wyraźnie spadnie proporcja chorób zakaźnych na rzecz wzrostu niezakaźnych przewlekłych, zwłaszcza w podgrupie chorób neuropsychiatrycznych - mówiła prof. Barbara Bień, podlaski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

Geriatrycznie, czyli niekonwencjonalnie

Oczywiście wraz z wiekiem wzrasta udział osób chorych i niesprawnych. I tu dochodzimy do problematyki pacjenta geriatrycznego. - To osoba starsza, najczęściej w późnej starości, z wielochorobowością, z wielonarządową patologią, posiadająca średnio 5 przewlekłych problemów zdrowotnych - podkreślała prof. Bień.

Pacjenci geriatryczni to zaledwie 23-24% w całej populacji 65+. A zatem znakomita większość ludzi starszych to osoby zdrowe lub chorujące w podobny sposób, jak osoby w wieku średnim.

Ale jeżeli pacjent cierpi z powodu 5-6 chorób, to w konwencjonalnym podejściu musimy konsultować się u 5-6 specjalistów. Nie mają ze sobą kontaktu, co rodzi określone negatywne skutki, np. niepożądane działania wielu leków.

- Dlatego w odpowiedzi na specyfikę pacjenta geriatrycznego na świecie zaczęło funkcjonować podejście geriatryczne, koncentrujące się na przebiegu wielu chorób, zamiast na pojedynczym schorzeniu - opisuje podlaski konsultant w dziedzinie geriatrii.

Jakie mamy korzyści z takiego podejścia geriatrycznego, czyli interdyscyplinarnego i wieloproblemowego?

- Obserwuje się spadek ryzyka śmierci o 22%, zwiększone o 47% prawdopodobieństwo dalszego mieszkania we własnym domu, zmniejszone o 12% ryzyko rehospitalizacji i duże zwiększenie szansy poprawy stanu funkcjonalnego (o 72%) po interwencji szpitalnej - wyliczała prof. Barbara Bień.

Brak finansowego zastrzyku

Wobec tego można zadać pytanie, dlaczego jest tak mało geriatrów? Na Podlasiu jest tylko 21 łóżek na oddziale geriatrii SPZOZ MSW w Bia łymstoku i jedna poradnia przy ZOZ MSW.

- Mamy kadrę pięciu geriatrów, ale wykształciliśmy już dwukrotnie więcej, jednak nie pracują oni w zawodzie, ponieważ nie ma dla nich oferty - odpowiada prof. Bień. Jej zdaniem sytuacja tak wygląda, ponieważ dyrektorzy szpitali wielospecjalistycznych czy jednostek ambulatoryjnych nie są zainteresowani dopłacaniem do usług i opłacaniem całościowej wyceny geriatrycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH