W Polsce jest za dużo aptek w stosunku do liczby mieszkańców. Obecnie jedna apteka przypada średnio na 3 300 osób. Biorąc pod uwagę średnie zarobki, wysokie ceny leków, stopień refundacji za leki, ten wskaźnik jest za mały i nie pozwala utrzymać się wielu aptekom.

Jedna apteka powinna przypadać na co najmniej 4 000 osób. W krajach europejskich w większości przypadków wskaźnik demograficzny jest wyższy przy znacznie wyższych marżach hurtowych i detalicznych:

  • Austria - 5 500 osób na aptekę

  • Francja - 3 500

  • Włochy - 4 000-5 000

  • Portugalia - 6000

  • Hiszpania - 2800-4000 (w zależności od wielkości miasta).

W sieci i osobno

W Polsce funkcjonuje kilka typowych sieci aptecznych oraz wiele aptek w bardzo dużym stopniu uzależnionych od hurtowni farmaceutycznych. Ogółem oceniamy, że aptek sieciowych jest ok. 20%.
Cechą odróżniającą apteki funkcjonujące w sieci od aptek indywidualnych jest m.in. ich wizerunek zewnętrzny. Dla sieci nakłady ponoszone na reklamę, promocję marki stanowią dużo niższy wydatek, niż dla pojedynczej apteki. Do niedawna również sieci oferowały niższe ceny leków. Polscy aptekarze w trudnych czasach zaczynają szybciej uczyć się i korzystać z doświadczenia konkurencji. Nawet małe apteki zaczynają negocjować ceny z producentami, a uzyskane rabaty przekazują pacjentom.
Duża w tym zasługa producentów, którzy zorientowali się, że rabaty udzielane hurtowniom nie trafiały do końcowego odbiorcy. Teraz producenci sprzedają leki aptekom, a hurtownia pełni rolę logistyczną.

Na linii frontu

Apteki prywatne, rodzinne, te, których właścicielami są aptekarze, mają ogromną przewagę nad sieciami: pacjent wie, kto reprezentuje przedsiębiorstwo. Aptekarz - właściciel w Polsce powoli zaczyna lansować model aptekarstwa niemieckiego, czyli to on zajmuje się pacjentem, jest "na froncie", a personel wykonuje prace pomocnicze.
Pacjenci lubią, kiedy personel bez pytania podaje im ulubiony preparat, a przy wystawianiu faktury nie pyta o nazwisko, bo stali pacjenci są znani pracownikom. Natomiast personel aptek sieciowych ma narzucony maksymalizacją zysku model pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH