Pod koniec 2011 r. SPZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie (woj. śląskie) obchodził swoje 40-lecie. Jubileuszowy rok lecznica zamknęła dodatnim wynikiem finansowym. To niejedyny plus, o którym warto przypomnieć - nie tylko z racji okrągłej rocznicy jaworznickiej placówki.

Multimedia

Jedną czwartą czasu funkcjonowania lecznicy szefuje jej chirurg, dr Józef Kurek. Tuż po wejściu do placówki, na jednym z sygnowanych przez niego dokumentów, widnieją słowa Platona: "Jakość jest pewnym stopniem doskonałości’’.

- To motto przyświecało naszym staraniom o certyfikat ISO 9001:2009, ale zostało z nami na stałe.

Zmiana sposobu myślenia pracowników poprzez uświadomienie im, że warto się dostosować do oczekiwań pacjenta oraz wymagań płatnika było fundamentem sukcesu naszego szpitala - mówi Rynkowi Zdrowia dr Józef Kurek.

Unikać kadrowych przerostów

Sukcesów jest niemało. Świadczą o nich kolejne nagrody dla szpitala i dyrektora. W ostatnich latach placówka została laureatem programu "Stawiamy na Jakość", a dyrektor Józef Kurek otrzymał Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji (2009 r.), natomiast w 2011 r. przyznany przez Kapitułę Laurów Umiejętności i Kompetencji - Platynowy Laur Pro Publico Bono oraz nagrodę w Konkursie Liderów Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w kategorii "Skuteczne Zarządzanie".

W 2005 r. otwarto SOR i oddział intensywnej opieki medycznej, a jedna z intern przekształciła się w oddział kardiologii. W 2007 r. uruchomiono oddział rehabilitacji, dwa lata później oddział urologii, w 2010 r. oddział udarowy. - Powstanie nowych oddziałów to wynik wsłuchania się w zapotrzebowanie rynku i wykonania pewnych przesunięć. Wymagało to co prawda nie tylko zmian organizacyjnych, ale i znacznego uzupełnienia sprzętu. Jednak dzięki temu powstała oferta atrakcyjna dla płatnika i pacjenta - informuje dr Kurek.

Szpitalowi udało się uzyskać akredytację do prowadzenia specjalizacji praktycznie na wszystkich oddziałach szpitalnych. - To sprawia, że jesteśmy atrakcyjni również dla naszych potencjalnych pracowników.

W szpitalu pracuje ponad 80 lekarzy specjalistów, czternaście osób z tytułem doktora nauk medycznych, dwie osoby z tytułem doktora habilitowanego, jedna z tytułem profesora, kilkanaście osób jest w trakcie specjalizacji - co, jak na szpital powiatowy, jest bardzo dobrym wynikiem - zaznacza dyrektor szpitala.

Szpital zakończył 2011 r. dodatnim wynikiem finansowym, mimo bardzo wysokiej amortyzacji, sięgającej 6 mln zł. - Zachowujemy płynność finansową, płacimy wszystkie rachunki, ale z drugiej strony prowadzimy bardzo restrykcyjną politykę płacową. W tym zakresie wydajemy tyle, na ile nas stać - przyznaje nasz rozmówca.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH