Prawo farmaceutyczne: liczne oczekiwania aptekarzy wobec nowelizacji przepisów

Aptekarze cierpliwie czekają i coraz częściej pytają o termin zakończenia prac nad kolejną nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne. Chcą m.in. przejrzystego określenia zadań aptek szpitalnych, urzędowych cen leków - hurtowych i detalicznych - oraz stałych marż na leki objęte refundacją.

O problemach środowiska aptekarskiego dyskutowano m.in. na XXV Okręgowym Zjeździe Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Farmaceuci z zaniepokojeniem mówili o przedłużających się pracach nad ustawami dotyczącymi rynku farmaceutycznego.

To już 10 lat...

Proces legislacyjny nad nowelizacją ustaw rozpoczął się w 2001 roku. Przez cały ten czas trwają prace nad kolejnymi wersjami zmian.

- Niekontrolowany wzrost liczby aptek ogólnodostępnych, łączenie wszystkich poziomów obrotu lekami w ramach jednego podmiotu, agresywna reklama aptek i produktów leczniczych, rozchwianie cen refundowanych produktów leczniczych i wyrobów medycznych - to wszystko sprawia, że ochrona zdrowia publicznego spychana jest na dalszy plan - przekonuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Adam Czartoryski, rzecznik prasowy Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

- Apteki zmuszone są do twardej gry rynkowej, co powoduje, że nie koncentrują się na potrzebach swoich pacjentów, ale na przetrwaniu - dodaje rzecznik.

Farmaceuci zwrócili się do władz Naczelnej Rady Aptekarskiej, aby ta wpłynęła na przyspieszenie prac Ministerstwa Zdrowia w zakresie nowelizacji ustaw regulujących obrót produktów leczniczych i wyrobów medycznych, w tym: ustawy Prawo farmaceutyczne i Ustawy o izbach aptekarskich. Delegaci podkarpackiego zjazdu podjęli uchwałę, w której poparli działania prezesa NRA Grzegorza Kucharewicza zmierzające do rozwiązania kwestii nurtujących środowisko aptekarskie.

Aptekarze z Podkarpacia przyjęli postulaty, które - w ich ocenie - znacznie poprawią funkcjonowanie aptek ogólno-dostępnych oraz szpitalnych. Członkowie Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej domagają się m.in. zakazu łączenia obrotu hurtowego leków z detalicznym, a także zakazu koncentracji obrotu detalicznego w ramach jednego podmiotu.

Aptekarze chcą ponadto określenia zasad funkcjonowania aptek szpitalnych, urzędowych cen leków tak hurtowych, jak i detalicznych oraz stałych marż na leki podlegające refundacji ze środków publicznych.

- Opowiadamy się również za całkowitym zakazem reklamy aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych, istotnym ograniczeniem możliwości pozaaptecznej dystrybucji leków, w tym przez internet, ustaleniem jasnych zasad odpowiedzialności lekarza i aptekarza w zakresie wystawiania i realizacji recept lekarskich, nowelizacją Ustawy o izbach aptekarskich, do której należy włączyć elementy Ustawy o zawodzie farmaceuty. Chcemy też umocowania prawnego Kodeksu Etyki Aptekarza - wylicza oczekiwania środowiska Adam Czartoryski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH