Rozmowa z prof. Zbigniewem Religą, ministrem zdrowia

Panie Ministrze, nie możemy po katowickiej tragedii nie zacząć wywiadu od ratownictwa medycznego. Jakie rozwiązania dotyczące organizacji systemu ratownictwa na Śląsku miał Pan na myśli mówiąc, że podobna organizacja systemu powinna być wzorem dla reszty kraju?
- Skoro pan wspomina o tej tragedii, muszę jeszcze raz z najwyższym uznaniem ocenić całą akcję ratowniczą. Jako naoczny świadek tamtych wydarzeń byłem pod wrażeniem unikalnego w Polsce rozwiązania, mianowicie Centrum Ratownictwa Medycznego, które powstało na Śląsku kilka lat temu. Dlatego powiedziałem, że będę dążył do tego, żeby to jak najszybciej powielić. Inne regiony, ale myślę, że i wiele sąsiednich krajów, mogłoby się nauczyć tego, co na Śląsku zostało zorganizowane. Pełna fachowość, pełny profesjonalizm, natychmiastowe zabezpieczenie miejsc w szpitalach.
Tu się kłania kolejne rozwiązanie, które powinno być wzorem, czyli funkcja lekarza - koordynatora medycznych działań ratowniczych, który w porozumieniu z dowódcą akcji koordynował działania ratownicze. Dzięki temu pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy trafiali do szpitali, gdzie już czekali na nich lekarze specjaliści wraz z przygotowanym wcześniej, odpowiednim zapleczem diagnostyczno-szpitalnym. My z kolei zabezpieczaliśmy miejsca w szpitalach poza województwem śląskim. W tym przypadku takiej potrzeby nie było, ale w przyszłości takiej ewentualności nie można wykluczyć. Zatem konieczne wydaje się istnienie ogólnopolskiego ośrodka koordynującego akcje ratownicze na dużą skalę.

- Dlaczego, jak powiedział Pan podczas niedawnej konferencji prasowej, uchwalona już ustawa o ratownictwie, czekająca na wprowadzenie, w 2007 roku jest zła?
- Ustawa ta tak długo czekała na wprowadzenie, że zdążyła się już zdezaktualizować. Dość wspomnieć, że od tego czasu zmieniła się nawet wiedza medyczna, np. fachowcy inaczej patrzą dziś na wiele kwestii dotyczących resuscytacji. Z biegiem czasu okazało się, że rozwiązania zaproponowane w ustawie nie przystają do polskiej rzeczywistości, a całość jest przy tym niezwykle kosztowna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH