W n ume r z e g r u d n i o w y m "Rynku Zdrowia" pisaliśmy o oregońskiej liście prior ytetów. Entuzjazm wokół tworzenia tej listy był ogromny.

Sprawdziliśmy, co obecnie dzieje się w Oregonie. Czy Oregon Health Plan (OHP) spełnił pokładane w nim nadzieje? Grudzień 2006 r. był okresem dyskusji wokół OHP, wywołanej publikacją profesora Jonathana Oberlandera w "Health Affairs". Bilans działalności OHP wypada zdecydowanie negatywnie.
"Dziś OHP pokrywa mniej usług medycznych dla mniejszej liczby osób (...) - twierdzi Oberlander. - Przypomina raczej arbitralne cięcia budżetowe dokonywane w innych stanach niż racjonalny i sprawiedliwy model ustalania priorytetów, do czego Oregon aspirował".

Utracone poparcie

Analizując dlaczego doszło do porażki, prof. Oberlander wskazuje niedocenienie wrażliwości na zmiany kosztów u tych, którzy przystąpili do OHP. W 2002 roku dokonano tzw. ekspansji OHP, co oznaczało większy udział obywateli w kosztach procedur. Niezależnie od tego nasilił się problem bezrobocia.
OHP stał się ekonomicznie niestabilny i stracił polityczne poparcie.
Spowodowało to utratę około 75% uczestniczących w programie w latach 2004-2006. "OHP ma przed sobą długą drogę do odzyskania koniecznego politycznego poparcia, by był stabilnym i trwałym programem - podkreśla Oregon Association of Hospitals & Health Systems. - W ostatnim czasie musiał - aby przetrwać - korzystać ze zwiększonych podatków i zmiany podmiotów finansujących usługi. To spowodowało przewidywany rezultat: wyższe ubezpieczenia zdrowotne płacone przez pracodawców".

Trudniej podtrzymać...

Najważniejszą lekcją dla innych stanów USA z trudnego doświadczenia Oregonu jest, zdaniem Oberlandera, to, że prawdziwym politycznym wyzwaniem jest nie uchwalić rozwój, lecz go podtrzymać. Brak tego podtrzymania spowodował załamanie obiecującego i innowacyjnego w zamyśle systemu powszechnej opieki zdrowotnej w oregońskim Medicaid.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH