Do Polski przyjeżdża sporo pacjentek z zagranicy, gdyż zabiegi in vitro są tanie w porównaniu z innymi krajami i stosuje się metody nie wszędzie dozwolone

Gdy zawodzą inne metody zajścia w ciążę, niektóre placówki medyczne sięgają po techniki rozrodu wspomaganego.
Te prostsze to m.in. inseminacje domaciczne nasieniem partnera lub nasieniem dawcy z banku nasienia.
Znacznie bardziej skomplikowane są pozaustrojowe zapłodnienia (in vitro), czyli wyhodowanie poza organizmem kobiety zarodków i wszczepienie ich do jamy macicy.
Zapłodnienie in vitro wymaga zaplecza laboratoryjnego i technicznego, kadry - lekarzy i biologów - a także doświadczenia.
Umiejętności i znajomość procedur embriologicznych biolodzy zdobywają w trakcie praktyki, ale i podczas szkoleń.
- Takie szkolenia są prowadzone w ośrodkach zagranicznych, głównie w Holandii, Izraelu i Kanadzie, bowiem żadna z naszych wiodących klinik nie chce kształcić personelu dla konkurencji - stwierdza Barbara Mazur, dyrektor zarządzający InviMed z Warszawy.

Ile placówek

Dokładna liczba placówek przeprowadzających w Polsce zapłodnienie pozaustrojowe nie jest znana.
- Na krajowe sympozja przyjeżdża zwykle około 30-40 ich przedstawicieli - podkreśla prof. Leszek Pawelczyk, kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Dla potrzeb Europejskiego Towarzystwa Rozrodu i Embriologii (ESHRE) dane o polskim rynku zbiera prof. Waldemar Kuczyński, przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Cały kłopot w tym, że w kraju nie ma prawnego obowiązku raportowania o tej działalności.
- Obecnie posiadane przeze mnie dane dotyczą roku 2005 - przyznaje profesor Kuczyński. - W najbliższych dniach musimy przesłać do Brukseli nowe zestawienie za 2006 r., lecz uzyskałem informacje zaledwie z kilkunastu klinik.
Spróbowaliśmy zatem sami. Najpierw analizowaliśmy ogłoszenia internetowe, później zwracaliśmy się o opinie przedstawicieli tych placówek medycznych, które - w opinii środowiska - są największe.
W ten sposób z przybliżeniem możemy wnioskować, że w Polsce zabiegi in vitro oferuje 50-55 placówek. Są to głównie prywatne kliniki, ale także kilka instytutów przy uczelniach medycznych oraz placówek fundacji medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH