Jeszcze bardziej odtwórczo?

Między wizją Ministerstwa Zdrowia a interesami przemysłu

W jakim stopniu opublikowane w lipcu 2009 r. sprawozdanie Komisji Europejskiej - podsumowujące analizę sektora farmaceutycznego na Starym Kontynencie - może się odnosić do polskich realiów? Przedstawiciele firm innowacyjnych obecnych w naszym kraju widzą w tym dokumencie sprzymierzeńca w budowaniu sprawnego systemu patentowego, broniącego pozycji ich produktów Z kolei producenci leków odtwórczych podkreślają, że KE zaleca dążenie do oszczędności w budżetach ochrony zdrowia poprzez szersze wprowadzanie generyków na rynek. Czyżby wyniki prac Komisji zadowoliły wszystkich? Oczywiście, nie.

Na sektorowej analizie autorstwa Komisji Europejskiej suchej nitki nie zostawiają prawnicy, którzy - oprócz przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, przemysłu farmaceutycznego oraz firm analitycznych - wypowiadają się w tym raporcie Rynku Zdrowia.

Przyczyna ekspansji

Nieprzypadkowo poświęcamy go rynkowi leków, głównie nad Wisłą. Wszak właśnie w pierwszej połowie 2010 roku - jak zapowiada resort zdrowia - mamy wreszcie poznać szczegóły projektu tzw. ustawy refundacyjnej. Wreszcie, gdyż ministerstwo ogłoszenie projektu przepisów zapowiadało już w lipcu 2009 roku, a na razie przedstawiło jedynie założenia nowych regulacji (piszemy o nich na str. 14 i 48).

Od kształtu ustawy refundacyjnej w znacznej mierze będzie uzależniony proces podejmowania decyzji o wydawaniu publicznych pieniędzy na finansowanie farmakoterapii. Ustawa ta, rzecz jasna, nie pozostanie też bez wpływu na kształt naszego rynku farmaceutycznego.

Tomasz Zarzycki, dyrektor generalny firmy analitycznej IMS Poland, charakteryzując podczas jednej z konferencji Rynku Zdrowia (1 października 2009 r.) polski rynek leków, przypomniał: - Jego wyróżnikiem, na tle innych państw, jest wysoki udział produktów generycznych, wynoszący ilościowo 85%, a wartościowo 62%.

Tak więc rodzimy wskaźnik "gene-ryczności" już dzisiaj przewyższa średnią dla Europy Środkowo-Wschodniej. Leki odtwórcze stanowią bowiem w naszym regionie Europy prawie 58% wartości rynku farmaceutycznego, a wkrótce przekroczą 60% - wynika z raportu firmy badawczej PMR.

Tymczasem Komisja Europejska wskazuje na, być może jedną z głównych przyczyn nie tylko obecnej, ale i postulowanej przez KE ekspansji generyków: liczba pojawiających się na tym rynku nowatorskich, niosących istotny postęp w terapii, cząsteczek - spada.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH