Jesteśmy w europejskiej elicie

W sali Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pod stałą opieką i kontrolą doświadczonej kadry, leżą w specjalnych kojcach Norbi i Majkel. Śpią. Słychać ich miarowy oddech. Obok, w plątaninie kabli, aparatura mierząca wszystkie parametry życiowe, między innymi ciśnienie, saturację krwi, pracę serca.

- Ani Norbi, ani Majkel nie są pod wpływem środków uspokajających.

Po obfitym posiłku i napiciu się do woli - odpoczywają śpiąc. Nie mają za wiele przestrzeni. Są jednak w znakomitej kondycji. Majkel jest niezwykle towarzyski, lubi się bawić gumową zabawką w postaci nadgryzionego jabłka - mówi śmiejąc się lekarz weterynarii Piotr Ścigała, pełniący w tym dniu dyżur w Centrum Medycyny Doświadczalnej.

Na potwierdzenie tych słów chwilę później budzi się Majkel. Podnosi się, siada i przypatruje się nam z ciekawością swoimi bystrymi oczyma.

Jak celebryta, rozumiejący, że ciekawe zdjęcia są niezwykle ważne, pozuje do nich fotoreporterowi Rynku Zdrowia. - Może damy mu ciasteczko?

- pyta Agnieszka Szuber, która jest odpowiedzialna za obsługę pompy.

Na te słowa Majkel wyraźnie się ożywia. Dopiero wówczas widoczne stają się wystające z jego ciała kaniule połączone z pulsującą, umieszczoną na zewnątrz ciała protezą serca.

- Niestety, zjadł już dzisiaj ostatnie dwa ciasteczka. Nie ma więcej... Będzie rozczarowany - mówi Ewa Czerny ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, sprawująca dzisiaj na dyżurze opiekę medyczną nad Norbim i Majkelem.

Historia programu

Norbi i Majkel to świnki, które wzięły udział w ostatnim, wdrożeniowym etapie wieloletniego programu Polskie Sztuczne Serce. W sumie takich doświadczeń na zwierzętach, kończących program, zaplanowano pięć, z czego cztery zostały już przeprowadzone.

W 30-dniowych cyklach testowano protezy serca Religa Heart EXT, a także pompę Religa Heart ROT.

Kiedy w marcu 2007 roku Rada Ministrów podejmowała uchwałę w sprawie ustanowienia programu, głównym jego celem było opracowanie i wdrożenie do praktyki klinicznej polskiej rodziny protez serca.

Program ruszył dopiero w połowie 2008 roku, a w jego trakcie wprowadzano konieczne korekty i zmiany.

W 2010 roku program został wydłużony do 2012 roku, a zakres prac rozszerzono o pompy wirowe.

Każda proteza serca, zanim trafi do badań klinicznych, musi przejść odpowiedni cykl badawczy. Ostatnim jego etapem jest sprawdzenie, czy urządzenie spełnia wszystkie założenia i wymogi konstrukcyjne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH