Jesteśmy skłonni dokładać do leczenia

72% ankietowanych Polaków zgadza się na współpłacenie pacjentów. Taki odsetek ankietowanych uważa, że pacjenci powinni mieć możliwość wyboru dopłaty do diagnostyki i leczenia nowocześniejszymi metodami niż te, które bez dopłat, w standardzie oferuje NFZ.

Podobny odsetek ankietowanych (71%), byłby osobiście zainteresowany możliwością współpłacenia, dopłaty, jeśli gwarantowałoby to użycie nowocześniejszej metody niż ta, której koszt w całości pokrywa płatnik.

System nie daje wyboru

Badanie przeprowadzono na zlecenie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED przez Research Cloud w kwietniu 2015 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1 000 Polaków w wieku 28+.

Jak podkreśla Janusz Szafraniec, prezes OIGWM POLMED, standard oferowany przez NFZ w wielu przypadkach nie uwzględnia diagnozowania i leczenia za pomocą nowoczesnych wyrobów medycznych, które zapewniają szybszy powrót do normalnego funkcjonowania, skracają czas pobytu w szpitalu i dają mniejsze ryzyko powikłań.

Szafraniec zaznacza, że obecny system ochrony zdrowia funkcjonuje tak, że pacjent musi skorzystać ze standardu oferowanego przez NFZ lub w 100% pokryć koszt leczenia prywatnego.

Pacjentowi nie daje się zatem innego wyboru. Nie ma możliwości, aby otrzymać świadczenie zdrowotne w ramach NFZ i dopłacić np. tylko za wstawienie nowocześniejszego implantu niż ten, którego koszt sfinansowałby NFZ.

W ocenie POLMED-u każdy pacjent chce mieć możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych najwyższej jakości. Tymczasem polskiego budżetu na tę najwyższą jakość nie stać. Dlatego, zdaniem Szafrańca, warto się zastanowić nad wprowadzeniem zmian i uwolnieniem systemu.

Dodatkowo, ale dobrowolnie

Rozwiązaniem problemu niewystarczających środków finansowych byłoby umożliwienie pacjentom współpłacenia, partycypowania w finansowaniu lepszych jakościowo procedur czy wyrobów medycznych. W ten sposób uzyskano by dodatkowe pieniądze na ochronę zdrowia.

- Ubezpieczenia dodatkowe lub indywidualne dopłaty pacjentów do świadczeń musiałyby być dobrowolne i w żaden sposób nie mogłyby powodować dyskryminacji osób, które nie mają możliwości dokonania dopłaty - zastrzega Janusz Szafraniec.

Dodaje: - Jesteśmy zdecydowanie przeciwnikami sytuacji, w której wykupienie ubezpieczenia dodatkowego lub uiszczenie dodatkowej opłaty umożliwiałoby "przeskoczenie" kolejki oczekujących - podsumowuje Szafraniec.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH