- mówi o blisko 400-letnim krakowskim Szpitalu Bonifratrów jego dyrektor, Marek Krobicki

Trudno uwierzyć, że istniejący od 1609 r. Szpital Bonifratrów w Krakowie tylko raz przeżył przeprowadzkę - 192 lata temu. Znacznie częściej zmieniał właścicieli. Nic dziwnego, że hartowana w powojennych przekształceniach placówka radzi sobie dobrze w każdych warunkach.
Do 1949 roku szpital należał do zakonu Bonifratrów. Potem przejęło go ludowe państwo i uczyniło publicznym. Był m.in. pod zarządem Akademii Medycznej, potem miasta.

W trybie wyjątkowym

W 1992 r. "Bonifratrów" wydzielono ze struktury ZOZ Kraków Śródmieście i placówka przeszła we władanie wojewody krakowskiego. Ten pod koniec 1992 r. podpisał ugodę z prowincjałem Zakonu Bonifratrów w Polsce. Dokument określał ścieżkę kolejnych przekształceń. W 1996 roku doprowadziły one do porozumienia między władzami województwa a prowincjałem Bonifratrów i szpital stał się niepublicznym ZOZ-em, czyli wrócił do zakonu.
- W tamtym czasie był to wyjątkowy tryb przekształcenia, możliwy dzięki otwartości ówczesnych władz wojewódzkich - mówi Marek Krobicki, od 12 lat dyrektor Szpitala Bonifratrów, będącego obecnie częścią działalności Kościelnej Osoby Prawnej Konwent Bonifratrów w Krakowie.

Odpłatność jednego dnia

Zakonny ZOZ radzi sobie w trudnych dla służby zdrowia czasach bardzo dobrze. 130 łóżek, pięć oddziałów - w tym ceniony i znany w kraju Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii oraz Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczy Chirurgia Jednego Dnia. Oprócz tego ośrodka, pozostałe oddziały są objęte kontraktem z NFZ.
- Chirurgia jednego dnia - a w jej strukturze działalność ambulatoryjna i operacyjna - jest prowadzona w formie pełnej odpłatności dla osób i instytucji - tłumaczy Marek Krobicki.
Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii działa od 20 lat. Jego prekursorem był prof. Stefan Bąk, jeden z pierwszych naczyniowców w Polsce.
- Jesteśmy jednym z nielicznych przykładów w kraju, gdzie chirurgia naczyniowa wydzielona została z ogólnej, a zarazem nie jest to oddział kliniczny - dodaje Marek Krobicki.
Szpital ma jedyny w Małopolsce i na Podkarpaciu zespół pięciu chirurgów naczyniowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH