Jesteśmy narodowym czempionem gospodarczym

Najważniejsze w tej chwili jest to, żeby Nowa Polityka Lekowa, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, była w 100% spójna z opracowywaną w Ministerstwie Rozwoju Strategią Rozwoju Przemysłu Farmaceutycznego - mówi MARKUS SIEGER, prezes Grupy Polpharma.

Rynek Zdrowia: - Premier Mateusz Morawiecki planuje tworzenie warunków dla rozwoju krajowych producentów farmaceutycznych. W jaki sposób Plan Morawieckiego może wspierać taką firmę jak Polpharma?

Markus Sieger:

- W moim odczuciu pytanie nie powinno brzmieć "Jak państwo może wspierać firmy?", ale "Jak państwo i firmy mogą wspólnie pracować nad rozwojem polskiej gospodarki?". To nie jest pusty frazes. Naprawdę firmy prywatne i administracja państwowa mają wspólne interesy. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju porusza m.in. temat budowania narodowych czempionów gospodarczych, który bezpośrednio dotyczy Polpharmy.

Jesteśmy największą firmą na polskim rynku farmaceutycznym, rozwijamy naszą działalność w Polsce i za granicą, inwestujemy w badania i rozwój. Jeśli miałbym powiedzieć, czego potrzebujemy my i inne przedsiębiorstwa aspirujące do pozycji czempiona narodowego, wskazałbym na stabilność regulacji krajowych. Nie będąc spokojną o sytuację na swoim kluczowym rynku, żadna firma nie może rozwinąć skrzydeł za granicą.

A co z tego ma państwo? Ekspansja zagraniczna na dużą skalę pozwoliłaby p oprawić "bilans handlowy" polskiego rynku farmaceutycznego, by w całości obrotu lekami 80% stanowił eksport, a tylko 20% leków pochodziło z importu. Byłoby to korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa lekowego Polski, a także z punktu widzenia wsparcia dla bilansu handlowego całej polskiej gospodarki.

Należy też pamiętać o tym, że polskie firmy, konsolidując wynik finansowy w kraju, budują swoją wartość jako przedsiębiorstw i polskiej gospodarki jako całości. Wzrost wartości jest tym większy, im większy jest obszar geograficzny, z którego pochodzą wyniki finansowe. Schodząc na poziom konkretów, w przypadku firm z sektora farmaceutycznego najważniejsze w tej chwili jest, żeby Nowa Polityka Lekowa, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, była w 100% spójna z opracowywaną w Ministerstwie Rozwoju Strategią Rozwoju Przemysłu Farmaceutycznego.

Stabilne otoczenie regulacyjne w kraju jest dla nas tym bardziej istotne, że mamy wielki potencjał rozwoju leków biologicznych, bionastępczych i zaawansowanych leków generycznych, a cykl inwestycyjny i rozwojowy dla tego typu produktów jest dłuższy od cyklów politycznych. Rozwój jednego leku bionastępczego tr wa około 7 lat i pochłania nakłady finansowe w w ysokości od 300 do 450 mln zł.

- Co ma pan na myśli, mówiąc o spójności Nowej Polityki Lekowej ze Strategią Rozwoju Przemysłu Farmaceutycznego?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH