Jesteśmy łakomym kąskiem

MAREK TWARDOWSKI, wiceminister zdrowia odpowiedzialny m.in. za politykę lekową

Bezpieczeństwo, skuteczność i moce finansowe - tym kieruje się resort przy wyborze terapii do refundacji. Jest przy tym otwarty zarówno na produkty gene-ryczne, jak i innowacyjne. Przedstawione ostatnio przez Ministerstwo Zdrowia propozycje rozwiązań z tzw pakietu farmaceutycznego (ustawa o prezesie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, prawo badań klinicznych i ustawa refundacyjna) nie tylko porządkują nasz rynek, ale dają odpowiedź na pytanie, na ile będzie on generyczny a na ile otwarty na leki innowacyjne. To oczywiście będzie też zależne od tego, co przedstawią firmy farmaceutyczne na 2010 rok.

Zgodnie z ustawą koszykową, której musimy przestrzegać, każda nowa technologia będzie oceniana przez Radę Konsultacyjną Agencji Oceny Technologii Medycznych. Potem zajmie się nią zespół gospodarki lekiem, funkcjonujący przy ministrze zdrowia.

Będą dwie komisje

Po wprowadzeniu w życie przepisów ustawy refunda-cyjnej, w miejsce zespołu oceniającego, co się powinno znaleźć w refundacji, a co nie, powołana zostanie komisja ekonomiczna i komisja przejrzystości. Ta pierwsza będzie decydować o cenach, druga instytucja będzie czuwać nad transparentnym procesem wprowadzania nowych leków na rynek.

Przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych i cenowych, szczególnie w przypadku nowych, drogich technologii, będziemy kierować się bezpieczeństwem terapii, potem jej skutecznością. Nigdy w odwrotnej kolejności. Najlepiej, gdy obydwa czynniki działają razem.

Będziemy też finansować leki rzeczywiście innowacyjne, które wnoszą dodatkową korzyść terapeutyczną, popartą dowodami naukowymi, potwierdzonymi przez naukowców z Rady Konsultacyjnej AOTM. Obecnie wiele z oferowanych nowych leków nie skutkuje wyleczeniem dużej liczby schorzeń, którym są dedykowane, nie powodują wydłużenia czasu przeżycia, a jedynie wpływają na poprawę jakości życia. Wokół wielu produktów jest otoczka reklamowa. W rzeczywistości nadużyciem jest mówienie w ich przypadku o przełomie wobec już istniejących terapii.

Musimy też posiadać odpowiednie możliwości finansowe. Będziemy się starali tak gospodarować środkami, by uzyskać obniżenie cen na pewne produkty i w ten sposób posiadać środki na kolejne leki, zarówno innowacyjne, jak i generyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH