Jestem komisarzem ds. zdrowia, nie choroby

Musimy promować dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli UE, a można to osiągnąć poprzez współpracę wszystkich państw. To są trzy filary zdrowia publicznego: promocja, profilaktyka, ochrona - mówił Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 18-20 lutego).

Jesteśmy jedną Unią i celem jest teraz przedłużenie o dwa lata średniej życia mieszkańców Europy - mówił komisarz Vytenis Andriukaitis, który był gościem specjalnym Kongresu. - To jest główny cel wszystkich systemów ochrony zdrowia.

Leczenie ma być dostępne

Komisarz przypomniał definicję zdrowia WHO i zaznaczył, że jego misję należy rozumieć jako pełnienie funkcji komisarza do spraw zdrowia, a nie choroby. Priorytetem działań wszystkich państw powinno być zwalczanie czynników ryzyka. I tym powinni zająć się wszyscy politycy, nie tylko ci odpowiedzialni za zdrowie.

Vytenis Andriukaitis przypomniał, że do głównych zagrożeń dla zdrowia w Europie zalicza się: palenie papierosów, alkohol i otyłość.

- W profilaktyce ważne jest, aby przekonać ludzi do szczepień - nad rozwiązaniem niedoboru szczepionek należy się pochylić w pierwszym rzędzie. To jest droga do walki z zagrożeniem, jakie niesie antybiotykooporność - stwierdził.

- Chcę, żebyśmy wszyscy działali dla promocji zdrowia - podkreślił komisarz Andriukaitis. - To jest najważniejszy element społecznej gospodarki. Musimy zapewnić warunki do tego, by leczenie było tańsze i dostępne dla wszystkich obywateli.

Państwa unijne, w tym także Polska, powinny zadbać o transparentność systemu i równy dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów - wyliczał zadania stojące przed rządzącymi.

- Unia musi tworzyć - i robi to obecnie - długofalowy proces dostępu do leków innowacyjnych. Należy także propagować nowe zasady refundacji, które sprawdziły się już w Europie - zaznaczył.

Współpraca i innowacyjność

Dodał, że przykładem dobrej współpracy państw UE była walka z ebolą. - Obecnie stajemy przed kolejnym wyzwaniem - wirusem Zika. Unia tworzy Europejski Korpus Medyczny, do którego Polska powinna dołączyć - powiedział Vytenis Andriukaitis.

- Sektor zdrowotny to jedna z najbardziej innowacyjnych gospodarek w całej UE. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści. Mamy wysoki poziom kształcenia. Naszym celem jest zachęcanie młodych ludzi, by chcieli z tym sektorem wiązać swoją zawodową przyszłość - zaznaczył z kolei Vytenis Andriukaitis podczas kongresowej sesji dotyczącej innowacyjności w medycynie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH