Jest umowa, czekamy na finansowanie

15 września br. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Żywcu nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na budowę, utrzymanie i zarządzanie Szpitalem Powiatowym w Żywcu.

To największy projekt, który będzie realizowany w polskiej ochronie zdrowia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Czy po tym wydarzeniu otworzy się worek z podobnymi przedsięwzięciami?

- Samorządowcy i koledzy - dyrektorzy innych szpitali - mówią na spotkaniach, że poczekają na Żywiec, aby się przekonać, czy warto wchodzić w PPP - opowiadał nam Antoni Juraszek, dyrektor Zespołu ZOZ, Szpital Powiatowy w Żywcu, i podkreślał, że sama ustawa o PPP z 2009 roku nie wystarczy, by przekonać publicznych decydentów do prowadzenia wspólnych inwestycji z prywatnym sektorem. Potrzebny jest namacalny dowód.

Z kolei wicestarosta żywiecki Andrzej Kalata przyznawał, że partnerstwo jest ryzykowne, bo w Polsce nie ma żadnego wzorca, a na dodatek resort zdrowia nie wykazywał większego zainteresowania pionierskim przedsięwzięciem samorządowców.

Tworzą wzorzec

Ten wzorzec tworzony jest właśnie w powiecie żywieckim. Prywatnym partnerem zostało ostatecznie Inter- Health Canada Limited z Toronto - firma założona w 1994 roku. Specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej. Wcześniej realizowała projekty w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie, a ostatnio na wyspach Turks i Caicos.

W Wielkiej Brytanii na przykład InterHealth Canada zostało wybrane przez Ministerstwo Zdrowia jako prywatny inwestor w ramach umowy PPP na budowę i zarządzanie publicznym, specjalistycznym ośrodkiem zdrowia w Runcorn w północno-zachodniej Anglii.

Partner jest więc poważny, ma międzynarodową renomę. Do Żywca przybyli m.in. George Commander, prezes zarządu InterHealth Canada Limited, oraz Nasser Massoud, członek zarządu, który jest jednocześnie dyrektorem ds. rozwoju i transakcji globalnych.

Jednak 15 września szefowie Inter- Health Canada nie postawili kropki nad "i". - O pełnym sukcesie będzie można mówić wówczas, gdy nastąpi zamknięcie finansowe projektu - studzi huraoptymistyczne nastroje Krzysztof Siwek, dyrektor departamentu przygotowania projektów indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, które się mocno zaangażowało w merytoryczną pomoc dla Żywca.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH