Nieprawidłowe działanie centralnej sterylizatorni stwarza potencjalne ryzyko dla szpitala i może być źródłem zakażeń

Outsourcing usług centralnych sterylizatorni to w Polsce temat nowy, m.in. dlatego, że dotychczas ten aspekt funkcjonowania szpitali był przez ich dyrekcje traktowany dość marginalnie. Świadczy o tym sondaż przeprowadzony przez Państwowy Zakład Higieny. Tylko 12% wszystkich ankietowanych przez PZH szpitali posiada sterylizatornie z prawdziwego zdarzenia, czyli na poziomie wymogów Unii Europejskiej.
- Wydaje się, że dopiero niedawno dostrzeżono, że centralna sterylizatornia to oddział kluczowy dla szpitala, a jej nieprawidłowe działanie stwarza potencjalne ryzyko dla szpitala i może być źródłem zakażeń - mówi Maciej Florkowski z European Association for Medical Device Reprocessing, przedstawiciel firmy Vanguard.

Co to jest CDS

Problemem jest sama nazwa - "centralna sterylizatornia", która sugeruje, że to miejsce, gdzie sterylizuje się wyroby medyczne. Tymczasem praca sterylizatorni to cały zespół czynności, począwszy od dekontaminacji (mycia i dyzynfekcji), poprzez mycie, płukanie, suszenie, pakowanie, a dopiero na końcu odbywa się sama sterylizacja. Jest ona skuteczna jedynie w przypadku, gdy wszystkie poprzednie czynności zostaną wykonane prawidłowo. Jeżeli nie są wykonywane w centralnej sterylizatorni, tylko w innych miejscach - np.
na oddziałach czy salach operacyjnych - to nie sposób zwalidować całego procesu i zagwarantować sterylności wyrobów.
Stąd też Maciej Florkowski mówi o CDS - Centrum Dekontaminacji i Sterylizacji. To miejsce w szpitalu, dokąd trafiają skontaminowane (użyte na pacjentach) zestawy i opuszczają je w stanie sterylnym, zapakowane i gotowe do ponownego użycia. - Cały proces w CDS jest w maksymalnym stopniu zautomatyzowany, w pełni walidowany i udokumentowany - zaznacza Florkowski.
"Rynek Zdrowia" usiłował dotrzeć do tego typu sterylizatorni. Jednak niewielu dyrektorów szpitali przyznało się, że ich sterylizatornie odbiegają od ideału... Czyżby w Polsce nie było nowoczesnych CDS? - Owszem są, ale jest ich niewiele.
Jedynie w około 100 szpitalach centralna sterylizatornia pracuje na właściwych zasadach. Nie wspominam o placówkach, gdzie w ogóle nie ma centralnych sterylizatorni, a tych też jest jeszcze sporo i to nawet ośrodków uniwersyteckich - dodaje Florkowski.

Jak to działa

Outsourcing centralnej sterylizatorni w zasadzie nie różni się zbytnio od outsourcingu innych usług. Zasada jest zawsze podobna: szpital zamawia daną usługę u usługodawcy, którego zadaniem jest zadbać o terminowe i rzetelne wykonanie umowy. Z założenia koszty tej usługi powinny być niższe niż dotychczasowe wydatki ponoszone przez szpital, a jakość winna być wyższa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH