Czy Instytut Reumatologii zmieni nazwę i zajmie się też badaniami w dziedzinie geriatrii?

Podczas odbywającego się 15 stycznia posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej dr Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii, podkreślał, że instytut, którym kieruje, ma wieloletnie doświadczenie, doskonałą kadrę i nowoczesne zaplecze. Gwarantuje to, jak mówił, że zadanie powierzone przez ministra zdrowia będzie "dobrze zrobione".

Jedyny taki?

Jakie to zadanie, Ministerstwo Zdrowia precyzuje w projekcie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie. Instytut ma rozszerzyć działalność o geriatrię i dziedziny pokrewne, m.in. psychogeriatrię, neurogeriatrię, neuroortopedię, onkologię i chirurgię, chirurgię onkologiczną, diabetologię, gastroenterologię oraz kardiologię dla osób powyżej 60. roku życia. Jednostka będzie nosiła nazwę: Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Skąd pomysł włączenia instytutu geriatrii w struktury już istniejącej jednostki i jak wpłynie to na sytuację pacjentów reumatologicznych?

Pytała o to m.in. prof. Józefa Hrynkiewicz, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Według autorów projektu rozporządzenia, Instytut Reumatologii "jest jedynym w kraju instytutem badawczym w dziedzinie nauk medycznych, prowadzącym badania naukowe w obszarze reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w związku z czym jest doskonale przygotowany do podjęcia wyzwań związanych z kompleksowym objęciem badań i terapii w dziedzinie geriatrii". Tyle uzasadnienia.

Prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, w opinii, jaką przekazał do projektu, przypomina, że rozszerzenie działalności Instytutu Reumatologii zostało już zaakceptowane przez jego Radę Naukową. Zmiana - w ocenie profesora - pozwoli na istotne poprawienie opieki nad osobami starszymi. Zwłaszcza że najważniejszymi dolegliwościami u osób w podeszłym wieku są choroba zwyrodnieniowa, osteoporoza, sarkopenia. Dotychczas nie było ośrodka zobligowanego do badań tych dwóch ostatnich chorób, związanych z narządem ruchu.

Nieufność pacjentów

Konsultant krajowy sugeruje jednak rozważenie nieco innej nazwy niż ta proponowana w projekcie rozporządzenia: Narodowy Instytut Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji im. prof. Eleonory Reicher. Uzasadnia, że "pozwoli to na podkreślenie dotychczasowej tradycji i dokonań Instytutu Reumatologii i usatysfakcjonuje naszą grupę specjalistów".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH