Jest porozumienie. Co dalej z POZ?

7 stycznia rano, po 15-godzinnych negocjacjach zawarte zostało porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego. Ciągnący się tygodniami spór dotyczył m.in. treści umów na świadczenia w ramach POZ, zasad finansowania podstawowej opieki oraz zapisów pakietu onkologicznego.

Jeszcze 6 stycznia 2015 r. większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim była nieczynna. PZ protestowało w ten sposób m.in. przeciwko planowanemu przez resort zdrowia zniesieniu potrójnej stawki kapitacyjnej za leczenie pacjentów z chorobami układu krążenia i cukrzycą oraz możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ.

Doczekali się zaproszenia

Rozmowy PZ z resortem zdrowia zostały zerwane 29 grudnia 2014 r. Nie doszło wówczas do porozumienia, a lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim zdecydowali się nie otwierać swoich gabinetów. Według informacji przedstawionych przez MZ 5 stycznia, umowy z NFZ na 2015 r. podpisało 85% lekarzy rodzinnych w całym kraju.

Lekarze zrzeszeni w PZ jeszcze 7 stycznia, po zawarciu ostatecznego porozumienia, mieli otworzyć swoje gabinety.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, zapraszając 6 stycznia członków Porozumienia do wznowienia rozmów, wskazał, iż jest to dzień świąteczny, więc "pacjenci nie są zakładnikami tej grupy 15% lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego" (w święta działa nocna i świąteczna pomoc lekarska). Wcześniej minister jako warunek ponownego podjęcia negocjacji stawiał otwarcie gabinetów przez protestujących lekarzy.

PZ przyjęło zaproszenie ministra. Wiceprezes PZ Wojciech Pacholicki mówił PAP, że lekarze czekali na taką decyzję szefa resortu od 1 stycznia. - Cieszymy się, że troska o pacjenta zaczyna wygrywać i będziemy mogli o tym bezpieczeństwie pacjentów zacząć rozmawiać - zaznaczył.

Postulaty

Kiedy zamykaliśmy to wydanie Rynku Zdrowia, strony spisywały szczegółowy protokół porozumienia. 4 stycznia Porozumienie Zielonogórskie przekazało mediom wykaz swoich postulatów, a wśród nich m.in.:

Zniesienie limitów onkologicznych. Każdy lekarz ma prawo wydać 30 zielonych kart onkologicznych. Potem będzie następowała 10-13-tygodniowa weryfikacja słuszności decyzji lekarza. Przez ten czas lekarz nie będzie mógł wystawić ani jednej zielonej karty. Limit wynosi więc 30 chorych na 3 miesiące.

Likwidacja możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ. Nie można zgodzić się na zawarcie umowy, która jednej ze stron (Funduszowi) daje możliwość dowolnej jej zmiany bez naszej zgody.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH