O tym, że nawet w przebiegu astmy łagodnej może wystąpić zagrożenie życia, wie trzech pacjentów spośród pięciu cierpiących na tę chorobę

Wzajemne porozumienie pomiędzy lekarzem a chorym oraz pełna świadomość problemu choroby, jest podstawą w leczeniu każdej choroby przewlekłej, a więc również astmy - mówi prof. Barbara Rogala, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiej Akademii Medycznej. Niedawne, wieloośrodkowe badania obejmujące kilkanaście krajów świata, w tym Polskę, po raz pierwszy skupiły się na ocenie potrzeb chorego na astmę. Celem badania była ocena postrzegania przez pacjentów i lekarzy samej choroby, a także jej leczenia.
Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego powodowaną przez odczyn zapalny w drogach oddechowych; objawia się skurczem oskrzeli w odpowiedzi na różnego typu bodźce. Astmę cechuje duszność, świszczący oddech, kaszel.
Zgodnie z danymi Światowej Inicjatywy dla Astmy (GINA), na świecie cierpi na to schorzenie ponad 300 milionów ludzi.
Corocznie z powodu astmy umiera 180 tys. chorych. Dzieje się tak pomimo tego, że od paru dziesiątków lat w leczeniu astmy stosuje się steroidy wziewne - leki o wysokim wskaźniku skuteczności.
Wspomniane badania wskazują, że aktualnie dostępne metody terapeutyczne nie zapewniają w pełni oczekiwań zarówno chorych, jak i lekarzy. Ci pierwsi nadal cierpią z powodu upośledzenia jakości życia, doświadczają objawów ubocznych terapii, czy też obawiają się ich wystąpienia, a stopień akceptacji przez chorych proponowanych metod terapeutycznych nie jest zadowalający.
- Najważniejszą przyczyną tego stanu rzeczy są, jak wykazały badania, obawy chorych dotyczące objawów ubocznych stosowania leków, w tym głównie steroidów, co sprawia, że pacjenci odstawiają leki samowolnie, zmieniają decyzje terapeutyczne lekarzy, co w efekcie skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia i koniecznością hospitalizacji z powodu zaostrzeń choroby - tłumaczy prof.
Barbara Rogala.

Szkoły leczenia

Jak informuje profesor Rogala, tylko trzech pacjentów spośród pięciu wie, że nawet w przebiegu astmy łagodnej może wystąpić zagrożenie życia.
- Pacjenci powinni mieć świadomość, czym grozi zaniedbanie astmy - ostrzega profesor Rogala. - O tym, że pacjenci są niedoinformowani, dowiadujemy się na podstawie badań, które udowadniają, że stosunkowo mało lekarzy informuje pacjentów, że przepisuje im steroidy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH