Eksperci z dziedziny kardiologii podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji XIV Warszawskich Dni Kardiologii Akademickiej (Warszawa, 15 czerwca 2012 r.) podkreślali, że polska kardiologia wciąż znajduje się w europejskiej czołówce. Jednak aby się nadal rozwijała, należy w nią inwestować.

W 2011 roku w Polsce funkcjonowały 143 ośrodki kardiologii interwencyjnej, a to, zdaniem ekspertów, w zupełności wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie. W 126 spośród nich zajmowano się głównie leczeniem inwazyjnym choroby wieńcowej i pełniono dyżur całodobowo.

- W ubiegłym roku we wszystkich tych ośrodkach łącznie wykonano 201,4 tys. koronarografii (obrazowania drożności naczyń wieńcowych) i 113,4 tys. angioplastyk wieńcowych (udrażniania tętnic naczyń wieńcowych), co daje ponad 5,2 tys. na 1 mln mieszkańców koronarografii i blisko 3 tys. na 1 mln zabiegów angioplastyki. Dzięki temu znajdujemy się na 5-6 miejscu w Europie - podkreślił prof. Opolski.

Implantacją stymulatorów serca zajmowało się w ubiegłym roku 130 ośrodków, w których wykonano łącznie 27,5 tys. zabiegów, czyli 742 na 1 mln mieszkańców. Dzięki temu znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce krajów europejskich. Nieco gorzej wygląda problem z wszczepianiem konwertorów/defibrylatorów serca, czyli urządzeń przywracających właściwy rytm serca.

Implantacją defibrylatorów zajmuje się 98 ośrodków w kraju.

W ubiegłym roku, zgodnie z danymi NFZ, wykonano 8,2 tys. takich zabiegów.

W przeliczeniu na milion mieszkańców wykonujemy średnio 200 implantacji, przy czym występuje tu duże zróżnicowanie regionalne.

Są województwa, takie jak opolskie, pomorskie, lubelskie i lubuskie, które wykonują ponad 300 implantacji na milion, dorównując Niemcom, które przodują w tej dziedzinie.

Są jednak i takie województwa, jak np. warmińsko-mazurskie, gdzie liczba implantacji wynosi jedynie 74 na milion mieszkańców. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH