Jest diagnoza, czas na terapię

Dwa dni obrad, 16 sesji, 100 prelegentów, ponad 1200 gości. VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2012 r.) - organizowane przez wydawcę oraz redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, Grupę PTWP - już za nami.

Tegoroczną edycję jesiennego spotkania polityków, parlamentarzystów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, autorytetów medycznych, menedżerów placówek medycznych, rozpoczęła debata plenarna pt. "Strategia i priorytety 2020". Goście dyskutowali o przyszłości ochrony zdrowia w Polsce.

Dyskusja o przyszłości

- To jedno z najważniejszych w Polsce spotkań osób zajmujących się ochroną zdrowia - powiedziała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz w wystąpieniu rozpoczynającym debatę.

W swojej wypowiedzi skoncentrowała się na demograficznych uwarunkowaniach, które określą wyzwania dla ochrony zdrowia w nadchodzących latach. - Stale wzrasta liczba osób hospitalizowanych, które przekroczyły 65. rok życia - dodała - W kolejnych latach proces ten będzie się nasilał...

Oprócz determinantów demograficznych, polski system ochrony zdrowia musi się zmierzyć również z problemami bieżącymi. Należą do nich m.in. brak miarodajnego systemu oceny jakości leczenia i wskaźników jakościowych, a także brak koordynacji na rynku świadczeniodawców.

Nadmiar, a nawet deficyt

- Jako płatnik nie jesteśmy w stanie wpłynąć na racjonalny rozwój tego rynku - przyznała Agnieszka Pachciarz i dodała, że efektem barier prawnych, na jakie napotyka w tym zakresie płatnik, jest to, że niekiedy mamy do czynienia z nadmiarem świadczeniodawców, zaś kiedy indziej z deficytem.

Według prezes Pachciarz, brakuje ponadto powiązania funkcjonalnego między podstawową opieką zdrowotną i opieką ambulatoryjną, a także diagnostyką.

- Podkreślamy rolę kompleksowości, ponieważ mamy poczucie, że pacjent jest w tym systemie zagubiony - mówiła i zapowiedziała promowanie podmiotów, które zapewniają taką kompleksowość pacjentowi. - Mamy nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w randze ustawowej - dodała prezes NFZ.

Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia dr Rafał Muchacki (PO) przekonywał natomiast, że obecnie priorytetem w systemie ochrony zdrowia jest onkologia.

- Onkologia to dziedzina, która wymaga leczenia interdyscyplinarnego, leczenie musi być zaplanowane, a obecnie wiele ośrodków leczy bez planu, robi to, co może zrobić u siebie, a potem wysyła do ośrodków specjalistycznych - mówił. Pozytywnie ocenił zapowiedź resortu zdrowia o planowanej budowie sieci leczenia raka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH